Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Borne Sulinowo to miasto w województwie zachodniopomorskim, nad jeziorem Pile, na Pojezierzu Drawskim. Prawa miejskie zostały mu przyznane bardzo niedawno, bowiem w 1993 roku.

Wcześniej, w miejscu dawnego garnizonu niemieckiego, stacjonowała Armia Czerwona – co ciekawe, miejsce to było w latach 1945-1992 wyłączone spod administracji polskiej! W pobliskiej Brzeźnicy znajdował się z kolei magazyn broni nuklearnej, która miała być użyta w przypadku wojny z ewentualnymi zachodnimi agresorami. Borne Sulinowo nie ma statusu uzdrowiska, ale obfitość lasów (stanowią ponad 50% powierzchni gminy) oraz cieków wodnych, w tym jezior (w liczbie... 57!) o niezwykłej przejrzystości wód zapewniają dobre warunki klimatyczne.

Borne Sulinowo – dla kogo?

Na terenie miasta znajduje się Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Oferuje ono zabiegi z zakresu kinezyterapii, hydroterapii, fizykoterapii, terapię ręki, kriokomorę, terapie logopedyczne, treningi psychomotoryczne, ale i mniej spotykane terapie dźwiękami mis tybetańskich.

Borne Sulinowo
Borne Sulinowo / Shutterstock

Atrakcje Bornego Sulinowa

Na pewną za taką można uznać tak zwany „podwodny las”, który powstał, gdy część wyspy zapadła się w wody jeziora. Ze względu na specyficzną przeszłość tego miejsca to istny raj dla fanów militariów – do dziś w lasach przy Bornym Sulinowie można na przykład znaleźć schrony po przewoźnych wyrzutniach SS-20. Dawne poniemieckie i poradzieckie pomniki historii można obejrzeć, podążając specjalnie wytyczoną trasą o długości kilkunastu kilometrów – znajduje się przy niej 21 ciekawych miejsc, między innymi Urząd Miejski, który był kiedyś siedzibą garnizonu, dawna kantyna oficerska, szpital wojskowy (największy budynek w mieście) czy osiedle bloków „Leningrad”. Są pozostałości umocnień Wału Pomorskiego.

Do przeszłości odwołują się także organizowane tutaj imprezy nawiązujące stylem i klimatem do tych z PRL-u czy z ZSRR. Ciekawe jest Muzeum Historii Militarnej, w którym jest wiele pojazdów wojskowych – wszystkie są wciąż na chodzie. Odbywa się tutaj zresztą także Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych.

Jeśli ktoś woli naturę, powinien zwrócić uwagę na rezerwat Diabelskie Pustacie oraz na Wrzosowiska Kłomińskie – są największymi wrzosowiskami w Polsce i jednymi z największych w Europie. Na Bagnie Ciemino można z kolei zobaczyć ponad 400 gatunków roślin, w tym wiele rzadkich i chronionych.