Cukrzyca zaliczana jest do chorób metabolicznych, przewlekłych. Wywołuje ją brak insuliny we krwi lub też nieprawidłowe działanie tego hormonu.
Wyróżnia się 3 jej typy: typ 1 to cukrzyca insulinozależna, dotykająca dzieci i młodzież (nie można jej zapobiec, konieczne jest podawanie insuliny, odpowiednia dieta, aktywny tryb życia), typ 2 to cukrzyca insulinoniezależna, związana z wiekiem, a przede wszystkim nadwagą i otyłością (85% chorych cierpi także na te schorzenia) i wreszcie typ 3 to cukrzyca wtórna, zależna na przykład od chorób trzustki, gruczołów dokrewnych, zażywanych leków. Wyróżnia się jeszcze cukrzycę ciążową czy monogrenową, ta ostatnia pojawia się w przypadku pojedynczych mutacji.
Jest to choroba, która staje się coraz powszechniejsza – w latach 80. XX wieku na świecie żyło mniej więcej 110 milionów cukrzyków, dziś jest to około 450 milionów, a prognozy na rok 2040 mówią o 650 milionów ludzi z cukrzycą... Przyczyn jest wiele, większość związana jest z naszym trybem życia – stresem, brakiem snu, otyłością i nadwagą, nadciśnieniem czy złymi nawykami żywieniowymi (do tego dochodzą też oczywiście preferencje genetyczne i wiek).
Cukrzyca – jakie sanatorium?
Leczeniem cukrzycy zajmuje się wiele sanatoriów, wymienić można chociażby Ciechocinek, Czerniawę-Zdrój, Długopole-Zdrój, Horyniec-Zdrój, Kołobrzeg, Krynicę-Zdrój, Polańczyk, Rabkę-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Ustroń, Wysową-Zdrój czy Żegiestów-Zdrój. W sanatoriach dla cukrzyków prowadzi się specjalne programy lecznicze, obejmujące m.in. badania lekarskie, pomiar podstawowych parametrów antropometrycznych, odpowiednio skomponowaną dietę cukrzycową, zabiegi fizykalne i niezbędne badania laboratoryjne. Często leczy się równolegle schorzenia towarzyszące, w tym otyłość, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia metaboliczne czy zaburzenia metabolizmu węglowodanów.
Leczenie cukrzycy może obejmować następujące schorzenia:
- rozpoznana cukrzyca typu 1;
- cukrzyca typu 1 albo typu 2 leczona insuliną o szczególnie chwiejnym przebiegu;
- cukrzyca typu 1 albo typu 2 w okresie dekompensacji znacznego stopnia;
- cukrzyca typu 1 albo typu 2 z zaawansowaną makroangiopatią;
- cukrzyca typu 1 albo typu 2 z zaawansowaną mikroangiopatią;
- cukrzyca typu 1 albo typu 2 ze znacznym upośledzeniem wzroku;
- cukrzyca po przeszczepie nerki lub trzustki;
- cukrzyca typu 2 z wtórną niewrażliwością na pochodne sulfonylomocznika;
- wyrównana cukrzyca typu 1 albo typu 2 z nadciśnieniem tętniczym;
- cukrzyca z otyłością lub powikłaniami naczyniowymi;
- zespół metaboliczny;
- zaburzenia tolerancji węglowodanowej (IGT).