Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Latoszyn-Zdrój to wieś w województwie podkarpackim, w gminie Dębica. To jedna z najstarszych wsi w okolicy – wymienia ją w swych kronikach Jan Długosz, wiadomo, że już w XII wieku należała do wojewody krakowskiego – ale też i najmłodsze polskie uzdrowisko: status ten przyznano Latoszynowi bowiem 27 października 2022 roku!

Miejsce to słynęło z naturalnych źródeł mineralnych od wieków, pierwsze wzmianki o nich można przeczytać w pismach z XVI wieku. Źródła wypływały z podnóża wzniesienia Palana Gera, czyli Spalona Góra, w dawnych słowiańskich czasach zwanego Górą lub Świątynią Peruna. W połowie XIX wieku powstał przy nich ośrodek zdrojowo-kąpielowy, ale nie doczekał do naszych czasów, zniszczono go w czasie działań w okresie I wojny światowej. W okresie międzywojennym uzdrowisko ruszyło jednak pełną parą, powstawały pensjonaty, zakład leczniczy, jednak znów wojna przerwała rozwój Latoszyna, który w tym czasie zaczął być popularniejszy niż Krynica czy Szczawnica! Dopiero w 2018 roku wznowiono eksploatację tutejszych wód mineralnych, siarczkowo-siarkowodorowych, uznawanych za unikatowe jeśli chodzi o ich wartości. Na miejscu można już kupić kosmetyki oparte na wodzie siarczkowej.

Latoszyn-Zdrój (Dębica) – dla kogo?

Właściwości wód leczniczych w Latoszynie służą leczeniu schorzeń układu ruchowego (gośćcowych, reumatycznych, zwyrodnieniowych, pourazowych, pooperacyjnych), chorób układu nerwowego (niedowłady, porażenia, nerwobóle), chorób kobiecych, chorób przemiany materii, chorób skóry, chorób zawodowych, w tym zatrucia związkami chemicznymi.

Latoszyn-Zdrój (Dębica)
Latoszyn-Zdrój

Atrakcje Latoszyna-Zdroju i okolic

W samym Latoszynie zobaczyć można ruiny renesansowej wieży mieszkalnej z XVI wieku, dwór z końca XIX wieku oraz starszy o ponad 100 lat park krajobrazowy z aleją grabową. Wieś jednak szybko się rozwija i równie szybko zmienia: tutejszy Park Zdrojowy powstał w 2020 roku, jest w nim tężnia, pijalnia wód, amfiteatr, a nawet sauna fińska z banią.

W okolicy można się wybrać do osady słowiańskiej we wsi Stobierna, parku historycznego w Bliźnie, ale przecież tuż obok jest obfitująca w zabytki Dębica, a do Tarnowa jest niespełna 30 kilometrów. Do tego dochodzi jeszcze malowniczy Biecz czy Jasło (każde oddalone o nieco ponad 30 kilometrów). Na Wisłoku organizowane są spływy kajakowe, w okolicy jest także kilka stadnin oferujących atrakcje związane z jazdą konną.