Układ oddechowy składa się z górnych i dolnych dróg oddechowych oraz z płuc, które są najważniejszym narządem oddechowym. Odpowiada za dostarczanie tlenu do krwioobiegu, a także za odprowadzanie poza ustrój dwutlenku węgla.
Choroby układu oddechowego odpowiedzialne są według WHO za śmierć co ósmej osoby w Europie (średnia światowa jest jeszcze wyższa – dotyczy co piątej osoby). Ogólnie choroby te dzieli się na dwa typy: obturacyjne związane z ograniczonym przepływem powietrza w płucach (astma oskrzelowa, POChP, mukowiscydoza, rozedma, przewlekłe zapalenie oskrzeli) oraz restrykcyjne, związane z pomniejszoną pojemnością płuc (pylice, gruźlica, nowotwory, choroby śródmiąższowe płuc). Na ich rozwój wpływają: palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska, niezdrowa dieta, zanieczyszczenia wewnętrzne w biurach i zakładach pracy, a także genetyka.
Układ oddechowy – jakie sanatorium?
Choroby układu oddechowego – z podziałem na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych – leczone są w większości uzdrowisk: Ciechocinek, Czerniawa-Zdrój, Dąbki, Duszniki-Zdrój, Gołdap, Iwonicz-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Konstancin-Jeziorna, Krasnobród, Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Rabka-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Sopot, Supraśl, Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustka, Ustroń, Wysowa-Zdrój, Złockie (Muszyna) i Żegiestów-Zdrój.
Niektóre ośrodki specjalizują się na przykład w leczeniu zwłóknienia płuc, stanów po zapaleniu płuc i oskrzeli, do niedawna funkcjonowały także profile dla chorych po przebyciu koronawirusa, jednak NFZ zrezygnował z wystawiania takich skierowań (turnusy pocovidowe są obecnie w prywatnych ofertach wielu ośrodków).