Polanica-Zdrój to miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej.
Po raz pierwszy nazwa Heyde, odnosząca się do osady w tym miejscu, pojawia się w pismach z 1347 roku, później już pisano o Bad Aldheide i wreszcie o niecodziennym w zapisie Aldheide-Bad (było to jedyne na terenach niemieckich uzdrowisko z Bad na końcu nazwy). Na początku XVII wieku zaczęto pisać o znanych miejscowym kwaśnych źródłach, po wskoczeniu do których żaby umierają – nazywano je zresztą „źródłami ropuch”. Traktowano to jednak długo jako swego rodzaju ciekawostkę i dopiero w początkach XIX wieku stanął tu pierwszy dom zdrojowy (choć właściwości wód o dziwo nikt wówczas nie badał). Potem zbudowano budynek łazienek i w końcu przeprowadzono analizy wody mineralnej, ustalając, że rzeczywiście ma właściwości lecznicze.
Lata 1873-75 to gwałtowny rozwój uzdrowiska, wtedy to powstał Park Zdrojowy, dom zdrojowy, pijalnia wód. W 1904 roku odkryto największe z miejscowych źródeł, czyli „Wielką Pieniawę” (nota bene po odwiertach woda w kilku innych przestała płynąć). W 1906 roku otworzono sanatorium o tej samej nazwie, uważane za najbardziej ekskluzywne na Dolnym Śląsku. Po II wojnie światowej miejscowość przez niemal rok nosiła nazwę Puszczyków-Zdrój – to wina tłumacza, który słowo „heyde/heide”, które, zależnie od kontekstu, może znaczyć zarówno wrzosowisko, jak i puszczę, opacznie zrozumiał...
W 1945 roku przyznano Polanicy prawa miejskie. Miasto nie doznało większych uszkodzeń w czasie działań wojennych i w zasadzie od razu zaczęło przyjmować kuracjuszy. Tutaj po raz pierwszy przeprowadzano w Polsce operacje z zakresu chirurgii plastycznej. Obecnie to tętniący życiem ośrodek wypoczynkowo-uzdrowiskowy, oferujący także bogatą i różnorodną ofertę uprawiania aktywności sportowych (jest na przykład duży tor kartingowy).
Polanica-Zdrój – dla kogo?
Polanica i okolice charakteryzują się łagodnym, podgórskim klimatem, do tego dochodzą wody o charakterze szczawów wodorowęglowodanowo-wapniowych, a także borowiny. Leczone tu choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, kardiologiczne i nadciśnienie.

Atrakcje Polanicy-Zdroju
Oszczędzane przez wojny miasto zachowało dawny układ urbanistyczny, najciekawsze zabytki, może poza kaplicą św. Antoniego z XVII wieku, związane są jednak z Parkiem Zdrojowym. Sam park znajduje się w samym centrum miasta, tam stoi sanatorium „Wielka Pieniawa”, Teatr Zdrojowy, pijalnia, hala spacerowa, drewniana muszla koncertowa, gigantyczna szachownica. Całość w cieniu starych drzew, z których wiele nie rośnie w warunkach naturalnych w Polsce – są przybysze z Ameryki Północnej czy z Dalekiego Wschodu. No i dywany kwietne, jedne z bardziej efektownych jeśli chodzi o uzdrowiska...
Jest w Polanicy również Muzeum Kamieni Szlachetnych (coś dla pań) oraz kursująca po mieście ciuchcia Polanicki Express (coś dla najmłodszych; dla nich też przeznaczony jest FunPark, park linowy, letni tor saneczkowy). W okolicy atrakcji jest mnóstwo, by wymienić tylko kilka ważniejszych: Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Góry Stołowe, Wambierzyce, Kłodzko.