Uniejów to miasto w województwie łódzkim, powiecie poddębickim, nad rzeką Wartą.
Założono je prawdopodobnie już w XI wieku, z XII wieku pochodzą pierwsze dokumenty pisane wspominające o Uniejowie (Unieievo). Już w 1285 roku osada dostała prawa miejskie, w kolejnych wiekach miasto było ważnym punktem na religijnej mapie Polski, tutaj znajdowała się przykładowo rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich. Uniejów ucierpiał dość znacznie podczas potopu szwedzkiego, a potem podczas kilku wielkich pożarów (nie zachowała się przez to stara drewniana zabudowa).
Pod koniec lat 90. XX wieku odkryto wody geotermalne, które przyspieszyły rozwój miasta. W 2008 roku otwarto tu Termy Uniejów z gorącymi solankami, a już cztery lata później miasto dostało status uzdrowiska.
Uniejów – dla kogo?
To jedyne w Polsce uzdrowisko, które wykorzystuje wody hipertermalne, osiągające temperaturę 68 stopni (chlorkowo-sodowe, zawierają tyle jodu, ile znajdziemy nad Bałtykiem). Leczy się tutaj choroby urazowo-ortopedyczne, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych i skóry.
Atrakcje Uniejowa
Najcenniejszym zabytkiem jest kościół kolegiacki Wniebowzięcia NMP z pierwszej połowy XIV wieku (z tego okresu zachowało się oryginalne prezbiterium, boczne ołtarze pochodzą z kolei z XVII wieku, jest też piękny sarkofag św. Bogumiła z XVII wieku). Konkurować może z nim zamek wraz z parkiem przy starorzeczu Warty – pochodzi także z XIV wieku, ale liczne przebudowy zmieniały jego styl z gotyckiego na barokowy, a wreszcie na klasycystyczny (obecnie jest tam hotel i restauracja).
W Kasztelu Rycerskim co roku odbywają się imprezy rycerskie z jarmarkami, pokazami walk, ucztami w klimacie z epoki, na dodatek można się wymoczyć w drewnianych baliach wzorowanych na tych używanych w średniowieczu (nie tylko w solance, ale i w czekoladzie, płatkach różanych czy piwie). Działająca przy Kasztelu Akademia Rycerska prowadzi naukę dawnych tańców i posługiwania się bronią – łukiem, włócznią, mieczem.
W małym Uniejowie – raptem 3 tysiące mieszkańców – dzieje się naprawdę wiele: są też liczne koncerty czy zlot „Indian”. Na Warcie organizowane są spływy kajakowe, można także wyruszyć w rejs katamaranem. Spycimierz pod Uniejowem słynie z kolei z kwietnych dywanów na Boże Ciało (tradycja ta trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO): od około 200 lat układa się tutaj prawdziwy, długi na kilometr, kobierzec z żywych kwiatów.