Jak pamiętamy „Nie ma takiego miasta – Londyn. Jest Lądek. Lądek-Zdrój”. Zabawny cytat z „Misia” swego czasu zresztą zaczął robić PR temu miastu w województwie dolnośląskim i wykorzystano go w kampanii reklamowej.
Lądek-Zdrój leży w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej. Prawa miejskie zyskał już w 1282 roku, niedługo po swym założeniu. Natomiast już od XV wieku znano lecznicze właściwości miejscowych wód mineralnych. Ba, pierwsze urządzenia kąpielowe w Lądku zniszczyć mieli Mongołowie wracający spod Legnicy, byłby to więc rok 1241 – to zdecydowanie najstarsze wzmianki o leczeniu uzdrowiskowym na polskich ziemiach. Pewne jest, że zakład przyrodoleczniczy „Jerzy” zbudowano w roku 1498!
Najbardziej znanym i reprezentacyjnym budynkiem zdrojowym jest jednak Nowy Zakład, którego wnętrze wzorowano na łaźniach tureckich (obecnie nosi nazwę „Wojciech” i leży na źródle o takiej nazwie). Gościli tu królowie pruscy, Johann Wolfgang Goethe, car Aleksander I, caryca Katarzyna Wielka, prezydent USA John Quincy Adams, który pisał w liście, że Lądek (wówczas Bad Landeck) jest najpiękniejszym i najbardziej skutecznym uzdrowiskiem, jakie widział. Jako że w czasie II wojny światowej Armia Czerwona zajęła miasto bez walki, uniknięto zniszczeń, choć aż do 1991 roku działało tu potem sanatorium dla żołnierzy radzieckich.
Dziś działa tutaj 6 źródeł wód leczniczych, Lądek jest też największym w Polsce uzdrowiskiem kąpielowym: oferuje 3 baseny termalne, 100 stanowisk do hydroterapii i 25 zabytkowych marmurowych wanien do kąpieli. Mimo tego Lądek nie jest gwarnym kurortem – po zmierzchu w Parku Zdrojowym panuje cisza i spokój.
Lądek-Zdrój – dla kogo?
Klimat jest górski, ale łagodny, oceniany najwyżej jako klimatoterapeutyczny. Znajdują się tu jedyne w Polsce cieplice siarczkowe i fluorkowe zawierające radon – polecane są na choroby reumatyczne, reumatologiczne i neurologiczne, ale także podnoszą poziom hormonów płciowych. Leczy się tutaj choroby układu krążenia, nawracające dolegliwości układu oddechowego, choroby skóry i kobiece.
Atrakcje Lądka-Zdroju
Historia oszczędzała Lądek, więc zabytków w mieście jest co niemiara, w zasadzie wart zwiedzania jest cały historyczny ośrodek miasta z kamienicą nr 1 „z Madonną”, pręgierzem na rynku i ratuszem na czele (pierwsza jego wersja stanęła już w 1537 roku). Jest i gotycki kamienny most św. Jana Nepomucena z XVI wieku, a także jedyny w swoim rodzaju kryty most, wyglądający wręcz baśniowo (to jedyny taki obiekt w Polsce, jeden z kilku zaledwie na świecie – co prawda odrestaurowano go, ale, nie wiedzieć dlaczego, podziwiać można to cudo jedynie z zewnątrz...).
Kolejna perełka to arboretum, Park Zdrojowy i budynki zdrojowe. Park nie jest zbyt wielki, ale klimatyczny, a w jego centrum znajduje się wspomniany już „Wojciech” z charakterystyczną kopułą i niesamowitymi zdobieniami zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Wykąpać się i spojrzeć na kopułę od środka może tutaj każdy – a basen przez wielu uważany jest za najpiękniejszy w Polsce – z tym, że w sezonie trzeba rezerwować miejsce (wstęp jest oczywiście odpłatny).
W odległości 15-30 kilometrów od Lądka zwiedzić można Jaskinię Niedźwiedzia (bliżej jest Jaskinia Radochowska), Kopalnię Złota w Złotym Stoku, średniowieczną zabudowę Bystrzycy Kłodzkiej czy wejść na Śnieżnik.