Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Laryngologia to potoczna nazwa otolaryngologii, a więc leczenia chorób gardła i krtani. W szerokim znaczeniu zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób jamy ustnej, gardła, krtani, nosa, zatok przynosowych, ucha, szyi i twarzoczaszki, ale i zaburzeń głosu, mowy, równowagi oraz słuchu.

W obrębie otolaryngologii wyodrębnia się jeszcze kilka specjalizacji szczegółowych: foniatrę, audiologa, rynologa (schorzenia nosa i zatok przynosowych), laryngologa onkologicznego, dziecięcego oraz neurootologa (zaburzenia równowagi i słuchu).

W profilach leczniczych sanatoriów zwyczajowo wyodrębnia się dwa związane z laryngologią: choroby dolnych i górnych dróg oddechowych. Drogi oddechowe to jamy nosa, gardło, krtań, tchawica i oskrzela. Choroby dróg oddechowych to przede wszystkim nawracające i przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa, gardła, oskrzeli, migdałków, przewlekłe nieżyty gardła, krtani i tchawicy oraz przewlekłe zapalenia trąbki słuchowej. W sanatoriach prowadzona jest też terapia niedowładów nerwów krtaniowych, terapia stanów pooperacyjnych, w szczególności strun głosowych, kieszonek krtaniowych oraz nagłośni, rehabilitacja chorych po długotrwałym leczeniu krtani i jej całkowitym lub częściowym usunięciu z powodu nowotworów oraz po operacjach w zakresie górnych dróg oddechowych i zatok przynosowych.

W wielu przypadkach problemy laryngologiczne dotyczą dzieci – to najczęstsze przyczyny wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej. W ramach profilu (dot. uzdrowiskowego leczenia dzieci) leczone są najczęściej schorzenia:

  • stany porażenne (niedowłady) nerwów krtaniowych;
  • stany po operacjach: w szczególności strun głosowych, kieszonek krtaniowych oraz nagłośni;
  • stany po całkowitym albo częściowym usunięciu krtani z powodu zmian nowotworowych łagodnych;
  • przewlekłe zapalenie błony śluzowej, jamy nosowej lub gardła o charakterze zanikowym;
  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych;
  • stany po operacjach w zakresie górnych dróg oddechowych lub zatok przynosowych;
  • przewlekłe choroby migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego;
  • przewlekłe zapalenie krtani lub tchawicy.
Laryngologia
Laryngologia / Shutterstock

Laryngologia – jakie sanatorium?

Sanatoria laryngologiczne prawie zawsze mają w swym profilu zarówno leczenie górnych, jak i dolnych dróg oddechowych (choć są wyjątki, w Ciechocinku czy w Iwoniczu to głównie górne drogi oddechowe, a w Dusznikach czy w Gołdapi dolne). Zalicza się do nich ośrodki w następujących uzdrowiskach: Ciechocinek, Czerniawa-Zdrój, Dąbki, Duszniki-Zdrój, Gołdap, Iwonicz-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Konstancin-Jeziorna, Krasnobród, Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Rabka-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Sopot, Supraśl, Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustka, Ustroń, Wysowa-Zdrój, Złockie (Muszyna) i Żegiestów-Zdrój.