Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Świnoujście to niemal 40-tysięczne miasto w województwie zachodniopomorskim, założone w 1743 roku (ale nazwa Szvvine pojawia się już w 1182 roku, a ślady po tutejszym osadnictwie liczą bagatela ponad 5 tysięcy lat), a od 1765 roku posiadające już prawa miejskie. Jedyne miasto w Polsce położone w całości na wyspach, w sumie 44, z których największe to Uznam, Wolin i Karsibór (pozostałe są niezamieszkałe).

Wliczając w powierzchnię miasta leżące w jego granicach wody Zalewu Szczecińskiego, to jedno z największych obszarowo miast w kraju! To tutaj znajduje się także najszersza plaża w Polsce – ma około 200 metrów szerokości i wciąż się powiększa dzięki piaskom nanoszonym przez pływy.

Świnoujście zaczęło się błyskawicznie rozwijać w XIX wieku, kiedy powstał tu nowoczesny jak na owe czasy i bezpieczny port – zbudowano nawet najwyższą wówczas na świecie latarnię morską. Miasto cieszyło się wówczas także opinią nowoczesnego kurortu.

W 1895 roku odkryto solankę i pokłady borowin, zapewniające Świnoujściu status uzdrowiska. Wtedy też zdecydowano, że powstanie dzielnica uzdrowiskowa, oddzielona od reszty miasta parkiem. Po II wojnie światowej, w której miasto znacznie ucierpiało, aż do 1957 roku dzielnica uzdrowiskowa była formalnie terenem pod jurysdykcją radziecką. Dwa lata później uzdrowisko zaczęło działać pełną parą, a dziś uchodzi za jedno z najpopularniejszych, a i najnowocześniejszych w Polsce (sporą część kuracjuszy stanowią goście zza zachodniej granicy).

Świnoujście – dla kogo?

Profil leczenia jest bardzo szeroki i obejmuje choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłość, choroby endokrynologiczne, osteoporozę i choroby skóry.

Świnoujście
Świnoujście / Shutterstock

Atrakcje Świnoujścia

Uwagę przyciąga rzecz jasna wspomniana plaża, długości 10 kilometrów – zaznaczmy jeszcze, że kąpielisko w Świnoujściu jest płytkie i jak na Bałtyk ciepłe, przyciąga więc rodziny z dziećmi. Najmłodszym do gustu przypadnie też oceanarium, w którym są między innymi rekiny. Jest kilka różnych promenad, popularnością cieszą się rejsy po porcie, Bałtyku, do Międzyzdrojów, a nawet do miast niemieckich.

Na pewno znajdą tutaj coś dla siebie miłośnicy przyrody: w rezerwacie Karsiborska Kępa roi się od ptactwa, zaś w rezerwacie Karsiborskie Paprocie znaleźć można unikalne gatunki flory. W samym mieście, bardzo specyficznym jeśli chodzi o zabudowę z racji wyspowego położenia, na uwagę zasługują zespoły fortów, w tym Fort Anioła wzorowany na Mauzoleum Hadriana, najwyższa w Polsce latarnia morska (68 metrów, zwana jest Królową Jasności; jeśli chodzi o latarnię z cegieł, jest wciąż najwyższa na świecie), duży zespół portowy czy dawny ratusz, w którym obecnie mieści się ciekawe Muzeum Rybołówstwa Morskiego; do tego wiele zabytkowych kamienic, willi i budynków użyteczności publicznej.

Na wyspie Uznam pospacerować można po Parku Zdrojowym założonym w XIX wieku. Znakiem rozpoznawczym miasta jest Stawa Młyny na końcu Falochronu Zachodniego – ma kształt wiatraka, a pierwsza jej wersja stanęła w 1877 roku.