Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Darłowo to miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, leżące nieopodal uzdrowiska Dąbki (samo Darłowo nie ma statusu uzdrowiska). Leży nad Morzem Bałtyckim, ale też w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej.

W Darłowie są wydzielone dwie części miasta, a więc Racisław i dużo bardziej znane, turystyczne Darłówko. Już w XI wieku istniał tutaj gród lub warownia zwana Dirlov lub Dirlovo. Prawa miejskie Darłowo zyskało już w 1271 roku (nadał je książę rugijski Wisław II). Na przełomie XVI/XVII wieku Darłowo było stolicą niewielkiego księstwa darłowskiego. W czasie II wojny światowej zmontowano tutaj i testowano działo Dora/Gustav (Dorą nazywali je potocznie żołnierze) – było to prawdopodobnie największe działo w historii świata! Lufa miała długość około 32,5 metra, Dorę/Gustava montowało 1400 osób, a pociski do niego ważyły ponad 7 ton. Działo w czasie wojny zaginęło, znaleziono tylko kilka części, jednak los całości jest do tej pory nieznany.

Darłowo – dla kogo?

Najbliższe ośrodki lecznictwa uzdrowiskowego są w Dąbkach. Zajmują się one następującymi profilami leczenia: choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, kardiologiczne (a także nadciśnienie), choroby górnych i dolnych dróg oddechowych oraz schorzenia endokrynologiczne. Do tego przyjmuje się kuracjuszy z alergiami, cukrzycą czy otyłością. Natomiast w Darłowie znaleźć można ośrodki rehabilitacyjno-wypoczynkowe z turnusami rehabilitacyjnymi („Pod Arkadami”), jest także prywatne Sanatorium Darłówko ze strefą wellness & beauty, korzystające z dobrodziejstwa nadmorskiego, bogatego w jod klimatu.

Darłowo
Darłowo / Shutterstock

Atrakcje Darłowa

W mieście o tak długiej historii jest co oglądać: średniowieczny układ urbanistyczny Śródmieścia, port z zachowaną oryginalną zabudową z przełomu XIX/XX wieku, latarnia morska z XIX wieku (jedna z najniższych na wybrzeżu), ratusz, przed którym stoi fontanna przedstawiająca rybaka. Najcenniejsze zabytki to jednak Zamek Książąt Pomorskich z XIV wieku z nieodłączną Białą Damą, czyli księżną Zofią i przyprawiającą o ciarki salą tortur, a także Kościół Mariacki z sarkofagami książąt pomorskich. Do tego słynny rozsuwany most z wieżą kontrolną, jedyna taka rzecz na polskim wybrzeżu czy elektrownia wiatrowa z gigantami o wysokości niemal 120 metrów.

Darłówko z kolei oferuje rozrywki dla całej rodziny: wesołe miasteczko Europark Krasnal, Aquapark Balticlandia czy Park Linowy Nad Bałtykiem.