Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Leczenie narządu ruchu określane jest w profilach leczniczych jako leczenie chorób ortopedyczno-urazowych. To zdecydowanie najczęściej leczone w warunkach sanatoryjnych choroby, dość powiedzieć, że z ZUS-u i KRUS-u aż 80% skierowań jest wystawiane właśnie na narząd ruchu.

Najczęstszymi z leczonych w sanatoriach schorzeń są dyskopatia, choroby stawów kolanowych i stawu biodrowego. Do tego dochodzą różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa. Osobną, bardzo pokaźną grupę pacjentów/kuracjuszy stanowią ci dochodzący do siebie po zabiegach i urazach kończyn, miednicy i kręgosłupa, po operacjach stawów i kończyn, usunięciu wad wrodzonych. W profilu tym można również umieścić następstwa urazów, chorób stawów lub aparatu więzadłowego, stany po urazach tkanek miękkich mięśni, więzadeł lub torebek stawowych oraz pourazową martwicę kości.

Narząd ruchu
Narząd ruchu / Shutterstock

Osobnym profilem leczniczym, choć związanym z narządem ruchu, jest leczenie osteoporozy, choroby dotykającej układu szkieletowego człowieka, osłabiającej kości i przyczyniającej się do ich złamań (dotyczy zwłaszcza kobiet w wieku postmenopauzalnym, w mniejszym stopniu starszych mężczyzn).

Narząd ruchu – jakie sanatorium?

Jako że są to zdecydowanie najczęstsze przypadki chorób leczonych i rehabilitowanych w sanatoriach, profile leczenia chorób ortopedyczno-urazowych znajdują się w ofercie wszystkich ośrodków w polskich uzdrowiskach, wyjątkiem jest w zasadzie tylko Nałęczów o profilu kardiologicznym, zaś w Piwnicznej-Zdroju i w Żegiestowie-Zdroju skupiono się na chorobach reumatologicznych (zaliczanych jednak ogólnie do chorób narządów ruchu). Oczywiście do tego dochodzi wiele ośrodków prywatnych, także typu medical & SPA w niemal całym kraju.

Nieco mniej ośrodków ma profil leczenia osteoporozy. Wymienić tutaj można te w następujących uzdrowiskach: Augustów, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Cieplice, Czerniawa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój, Horyniec-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Kołobrzeg, Lądek-Zdrój, Połczyn-Zdrój, Solec-Zdrój, Sopot, Swoszowice, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustroń, Wysowa-Zdrój, Żegiestów-Zdrój.