Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Międzyzdroje to miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, na wyspie Wolin.

Czasem początek miasta datuje się na wiek XII, kiedy to założono tu osady Żelazo i Kępieńce, czasem na XIII, kiedy na terenie dzisiejszego centrum stanęła karczma obsługująca szlak handlowy. W XV i XVI wieku pojawiają się już nazwy Misdroie i Mysdroye. Do połowy XIX wieku Międzyzdroje były biedną wsią, wcześniej nękaną najazdami Szwedów i Prusaków. Potem jednak odkryto tu solanki, a moda na plażowanie zaczęła zmieniać wieś w modny kurort – na przełomie XIX i XX wieku powstały zakłady kąpielowe, pijalnia wód, promenada, Park Zdrojowy, Dom Zdrojowy.

Okres międzywojenny to czas prosperity, Międzyzdroje słynęły z tego, że wypoczywali tutaj ludzie majętni. Co ciekawe, miasto praktycznie pozostało nietknięte w czasie obu wojen światowych. W 1947 roku otrzymało prawa miejskie. W 1962 na kilkanaście lat zostało... włączone w obszar Świnoujścia. Obecnie to jedna z najpopularniejszych miejscowości letniskowych nad Bałtykiem.

Międzyzdroje – dla kogo?

Miasto co prawda nie ma oficjalnego statusu uzdrowiska (uznawane jest za uzdrowisko regionalne), ale działają tutaj 3 ośrodki sanatoryjne z Grupy Polskie Sanatoria (SPA Bagiński & Chabinka, Golden Tulip Międzyzdroje Residence, Hotel Wolin), między innymi o profilach reumatologicznych, ortopedycznych, chorób skórnych, układu oddechowego (astma, nieżyty, rozedma), neurologicznych, kardiologicznych, leczenie otyłości.

Międzyzdroje
Międzyzdroje / Shutterstock

Atrakcje Międzyzdrojów

Piękne piaszczyste plaże, bliskość Wolińskiego Parku Narodowego (z zagrodą żubrów i wolierą dla orłów bielików) i piękne wizualnie wzniesienia w Paśmie Wolińskim decydują o turystycznej atrakcyjności tego miejsca. Samo miasto zachowało wygląd dawnego uzdrowiska, pozostały stare pensjonaty i Park Zdrojowy położony nad klifowym brzegiem.

Przejść można się po całkiem pokaźnym molo (blisko 400 metrów), które jest też przystanią morską, skąd wypłynąć można na rejs, przykładowo do Świnoujścia. Nie tak dawno powstało w mieście oceanarium, z 16-metrowym półtunelem wśród pływających okazów, w tym rekinów. Wycieczką po krajach nadbałtyckich może być wizyta w Bałtyckim Parku Miniatur, w którym stoją modele znanych zabytków i latarni morskich.

Tak naprawdę jednak Międzyzdroje większość osób kojarzy chyba z tutejszą Promenadą Gwiazd, na której swe dłonie odbiło blisko 200 znanych artystów; jest też Europejski Festiwal Gwiazd i najstarsze w Polsce muzeum figur woskowych z politykami, gwiazdami sceny i ekranów – to wszystko sprawia, że o spotkanie ze znaną osobą jest tutaj stosunkowo łatwo.