Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Jastrzębia Góra to wioska letniskowa w województwie pomorskim (gmina Władysławowo), uważana za najbardziej na północ wysuniętą miejscowość w naszym kraju.

To bardzo młoda osada, pierwszy dom wybudowano tutaj dopiero w okresie międzywojennym, wcześniej były tu odludne pastwiska, na których okoliczni mieszkańcy wypasali gęsi – stąd kaszubska nazwa tego miejsca brzmiała Pilëce, więc „gąska/mała gęś”. Dalszy rozwój nastąpił szybko, przed II wojną światową zaczęła powstawać infrastruktura kąpieliska, w którym wypoczywali chociażby Józef Piłsudski czy prezydent Ignacy Mościcki. W tym czasie stanęła tutaj wielce oryginalna winda plażowa, która zwoziła wypoczywających z klifu na plażę (pewnej sztormowej nocy pochłonęło ją morze).

Obecna nazwa przyjęła się po I wojnie światowej, ale nie wiadomo, czy od obfitości drapieżnego ptactwa (gęsie stada niewątpliwie je przyciągały), czy też od pobliskiej Jastrzębskiej Góry. W 1973 roku na pewien czas Jastrzębia Góra została włączona w obręb Władysławowa, potem jednak, już w 2015 roku, wyłączono ją z tej przynależności, nadając status osobnej wsi. Dziś kwitnie tu życie, są 3 dobrej jakości kąpieliska nadmorskie; z ciekawostek należy zaznaczyć pojawianie się tutaj w czerwcu tak zwanych „białych nocy żeglarskich”, kiedy to słońce ledwo chowa się za horyzont.

Jastrzębia Góra – dla kogo?

Wioska nie ma statusu uzdrowiska, ale na miejscu są obiekty organizujące turnusy zdrowotne i rehabilitacyjne (także z dofinansowaniem PFRON). Obejmują one nader liczne schorzenia dla osób z dysfunkcją narządu ruchu, z wyłączeniem osób na wózkach inwalidzkich, z dysfunkcją narządu wzroku i słuchu, z upośledzeniem umysłowym, z chorobą psychiczną, z padaczką, ze schorzeniami układu krążenia, z cukrzycą, alergią, autyzmem, celiakią, hemofilią, z chorobami układu moczo-płciowego, krwiotwórczego, z chorobami dermatologicznymi, neurologicznymi, reumatycznymi, przemiany materii, kobiety po mastektomii, z przewlekłym zapaleniem trzustki, z wadami postawy, z zaburzeniami głosu i mowy, z chorobą Parkinsona, z zespołem Downa, z mózgowym porażeniem dziecięcym, ze schorzeniami układu krążenia, układu oddechowego, endokrynologicznymi, laryngologicznymi, metabolicznymi, onkologicznymi.

Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra / Shutterstock

Atrakcje Jastrzębiej Góry

Na pewno zaliczyć do nich należy klify, które wznoszą się ponad 30 metrów nad poziom morza. Jest wąwóz zwany Lisim Jarem, który zagłębia się nawet na 50 metrów, jest także pomnik zwany Gwiazdą Północy, a oznaczający najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce. W Muzeum Figur Woskowych można sobie zrobić zdjęcie z wybitnymi artystami, politykami czy sportowcami. Są liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, klify dają dobrą okazję uprawiającym paralotniarstwo.

W Rozewiu znajduje się piękna latarnia morska, a w jej wnętrzu Muzeum Latarni Morskich. W Karwi z kolei można zobaczyć z bliska egzotyczne motyle, w tym takie, których rozpiętość skrzydeł sięga 30 centymetrów – wszystko to w tamtejszej motylarni. Miłośnicy przyrody powinni też zawitać do Farmy Alexa, gdzie oprócz zwierząt gospodarskich znajdą dawny kaszubski dom, labirynt w polu kukurydzy, małe muzeum rolnictwa, a będzie i okazja przejechać się traktorem z przyczepką.