Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Dąbki to wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, posiada status uzdrowiska od 2007 roku, jest więc jednym z najmłodszych polskich uzdrowisk. Z jednej strony graniczy z morzem, z drugiej z jeziorem Bukowo, najbliższą większą miejscowością jest Darłowo.

Dąbki kiedyś zwano Nową Rzeką (Neuwasser), już w XIII wieku były ważnym miejscem na trasie handlowej między Ustką i Koszalinem (w miejscowej karczmie w 1266 roku gościł podobno książę Świętopełk II).

Dąbki – dla kogo?

Obecnie znajduje się tutaj aż siedem ośrodków lecznictwa uzdrowiskowego. Zajmują się one następującymi profilami leczenia: choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, kardiologiczne (a także nadciśnienie), choroby górnych i dolnych dróg oddechowych oraz schorzenia endokrynologiczne. Do tego przyjmuje się kuracjuszy z alergiami, cukrzycą czy otyłością. Oprócz nadmorskiego klimatu bogatego w jod – a przy okazji bardzo wilgotnego i stosunkowo chłodnego – znajdują się tutaj pokłady torfu leczniczego (tak zwane złoże „Porzecze”) oraz wody chlorkowo-sodowe.

Dąbki
Dąbki / Shutterstock

Atrakcje Dąbek

W Dąbkach przede wszystkim jest piękna plaża i kąpielisko (a w lesie na wydmach nad nią długa i malownicza promenada), ponadto przystań morska, z której wypływają kutry rybackie. W samej wiosce zachowały się cztery chałupy z XIX wieku, uznane za zabytki. Zagospodarowane są brzegi jeziora Bukowo – w lecie można tutaj uprawiać sporty wodne, to także raj dla wędkarzy. Nad jeziorem jest przystań żeglarska, po akwenie pływa również statek wycieczkowy.

W najbliższej okolicy w Darłowie można podziwiać latarnię morską i zamek książąt pomorskich, samo miasto uchodzi za jedno z najpiękniejszych na Pomorzu. Stąd wypływają ponadto statki na Bornholm (to nieco ponad 4 godziny rejsu). Bardziej rodzinne rozrywki oferuje Darłówko: jest tutaj wesołe miasteczko Europark Krasnal, Aquapark Balticlandia czy Park Linowy Nad Bałtykiem. W okolicy jest poza tym Słowiński Park Narodowy, a także zupełnie odmienna atrakcja, a mianowicie tajemnicze bunkry w Bobolinie (część z nich jest na terenie jednostki wojskowej).