Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Układ krążenia to inaczej układ sercowo-naczyniowy, na który składa się serce i cała sieć naczyń krwionośnych (żyły, tętnice, naczynia włosowate); jego głównym zadaniem jest rozprowadzanie po organizmie potrzebnych substancji (odżywczych i tlenu), a także odprowadzanie z tkanek metabolitów i dwutlenku węgla.

Do najczęstszych zaburzeń w jego funkcjonowaniu zalicza się zaburzenia w rytmie pracy serca, a więc arytmię. Do chorób układu krążenia zalicza się poza tym udary i zawały serca. Najczęstszym jednak schorzeniem jest bez wątpienia nadciśnienie, związane z niezdrowym trybem życia, nadwagą, brakiem ruchu, używkami, zaburzeniami gospodarki lipidowej (wysoki cholesterol).

Wyróżnić można tutaj również chorobę naczyń obwodowych funkcjonalną i organiczną, są to zaburzenia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych innych niż te w sercu i mózgu – najczęściej winny jest gromadzący się w nich tłuszcz. Do chorób naczyń obwodowych zalicza się żylaki kończyn dolnych, wynikające zazwyczaj z zakrzepicy lub niewydolności zastawek żylnych, chorobę Buergera oraz zakrzepowe zapalenie żył. Nadmierne zatłuszczenie (zwane miażdżycą) może prowadzić do wspomnianych udarów i zawałów, ale i gangreny.

Układ krążenia
Układ krążenia / Shutterstock

Układ krążenia – jakie sanatorium?

Wszystko to powszechne schorzenia – na nadciśnienie cierpi co trzeci dorosły Polak – stąd te profile leczenia pojawiają się w większości ośrodków leczenia uzdrowiskowego. W ramach profilu związanego z chorobami naczyń obwodowych leczone są najczęściej:

  • miażdżyca tętnic kończyn dolnych;
  • stany po operacjach tętniaka aorty brzusznej;
  • stany po operacjach naczyń tętniczych kończyn dolnych;
  • zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (choroba Buergera);
  • stany po leczeniu szpitalnym zatoru lub zakrzepu tętnic kończyn dolnych;
  • stany po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył kończyn dolnych bez innych powikłań;
  • nerwice naczynioruchowe (choroba Raynauda oraz inne zaburzenia czynności tętnic i tętniczek);
  • zespół stopy cukrzycowej bez owrzodzenia;
  • żylaki kończyn dolnych w 2 albo 3 stopniu niewydolności żylnej;
  • inne niezakaźne zaburzenia funkcji naczyń i węzłów chłonnych.

Choroby naczyń obwodowych leczone są między innymi w uzdrowiskach: Augustów, Ciechocinek, Długopole-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Inowrocław, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Uniejów, Ustroń, Wysowa-Zdrój.

Nadciśnienie leczone jest w następujących uzdrowiskach: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Czerniawa-Zdrój, Dąbki, Duszniki-Zdrój, Gołdap, Horyniec-Zdrój, Inowrocław, Jedlina-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Konstancin-Jeziorna, Krynica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Muszyna, Nałęczów, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Rabka-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Sopot, Supraśl, Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustroń, Wieniec-Zdrój i Ustka.