Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Ogólnie mówiąc, dermatologia zajmuje się chorobami skóry, a także jej przydatków (mowa o paznokciach, włosach) oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, które ujawniają się na skórze (czerniak), ich spektrum jest więc bardzo szerokie.

Do najczęściej leczonych schorzeń dermatologicznych w sanatoriach należą: atopowe zapalenie skóry o podłożu alergicznym (AZS), łojotokowe zapalenia skóry, łuszczyca i tak zwane zawodowe choroby skóry, wynikające z częstego i nadmiernego kontaktu skóry z wodą, detergentami, czynnikami alergizującymi i podrażniającymi skórę, a także te, które powstają w wyniku częstej dezynfekcji rąk lub noszenia nieprzepuszczających powietrza rękawic.

Poszczególne sanatoria mogą się także specjalizować chociażby w leczeniu choroby Reynauda, twardziny, zaburzeń rogowacenia naskórka, świerzbiączki guzowatej, liszajów płaskich i zanikowych, plamic czy bielactwa. W większości ośrodków leczenie jest kompleksowe, z wykorzystaniem wody siarczkowej (siarka ma dobroczynny wpływ na chorą skórę), leczenia zewnętrznego, fototerapii, aparaturą wykorzystującą promieniowanie (niebagatelny wpływ ma też relaks i zmiana otoczenia/klimatu).

Dermatologia
Dermatologia / Shutterstock

Dermatologia – jakie sanatorium?

Do sanatoriów dermatologicznych zalicza się na przykład te w Busku-Zdroju, Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Świeradowie-Zdroju (specjalizacja – AZS, leczone wodą radonową), Świnoujściu. Profile takie znajdują się także w Horyńcu-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju, Latoszynie, Rabce-Zdroju, Solcu-Zdroju, Sopocie, Swoszowicach, Uniejowie.