Świeradów-Zdrój to miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim; to Sudety Zachodnie, a konkretnie Góry Izerskie, niedaleko Jeleniej Góry. Jedną z części miasta jest Czerniawa-Zdrój, która ma także status uzdrowiska – do 1973 roku była to osobna miejscowość, stąd zarówno Świeradów-Zdrój, jak i Czerniawa-Zdrój traktowane są jako dwa oddzielne uzdrowiska.
Czerniawa powstała w XVII wieku, jako osada przy hucie szkła należącej do rodu Schaffgotschów. W 1782 roku odkryto tu źródła wody mineralnej, głównie były to szczawy. Pierwszy dom zdrojowy stanął tu w 1860 roku, ale nie przetrwał do dziś. Miejscowość aż do zakończenia II wojny światowej znana była jako Bad Schwarzbach, którą to nazwę początkowo zmieniono na Leśny Zdrój, a dopiero potem na – bliższą niemieckiemu odpowiednikowi – Czerniawę-Zdrój.
Świeradów-Zdrój także zmieniał nazwy: najpierw znany był jako Bad Flinsberg, potem Wieniec-Zdrój, a w końcu otrzymał dzisiejszą nazwę, która oficjalnie pochodzi od imienia słowackiego świętego Świerada (w sumie nie bardzo wiadomo dlaczego, ów pustelnik i męczennik związany był bardziej z Małopolską...), choć miejscowi twierdzą, że od okolicznych lasów świerkowych (co byłoby bardziej logiczne). To miejscowość o starszych korzeniach – nazwa Flinsberg była używana już w pierwszej połowie XVI wieku. Pierwszy raz o tutejszych szczawach pisano zaś w 1600 roku, choć ich lecznicze właściwości potwierdzono mniej więcej wtedy, gdy odkryto źródła w Czerniawie. W 1795 roku stanął tu pierwszy Dom Zdrojowy.
Świeradów był jednym z pierwszych uzdrowisk, w którym wykorzystywano borowiny i kąpiele w wywarach z kory świerku. W 1899 roku powstał Park Zdrojowy, po kolejnych 35 latach odkryto tutaj źródła radonowe. W 1946 roku Świeradów otrzymał prawa miejskie i od tej pory zaczęła się intensywna rozbudowa jego infrastruktury uzdrowiskowej.
Świeradów-Zdrój – dla kogo?
W Czerniawie leczone są choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporoza i cukrzyca.
W Świeradowie, jako że oprócz szczawów są też szczawy radonowe i borowiny, profilów leczenia jest więcej: oprócz tych wymienionych przy okazji Czerniawy dochodzą choroby układu nerwowego, naczyń obwodowych, skóry i choroby kobiece.
Atrakcje Świeradowa-Zdroju
Zabytków jest tu sporo, zalicza się do nich zresztą cały układ urbanistyczny miasta, a także zespół uzdrowiskowy z Domem Zdrojowym (przed nim jest pijalnia w sztucznej grocie), którego charakterystycznym punktem jest 46-metrowa wieża zegarowa. Dom Zdrojowy składa się z dwóch części połączonych drewnianą, przepiękną halą spacerową o długości 80 metrów! Są stare pensjonaty, wille i sanatoria (warto zobaczyć tak zwane chaty sudeckie leżące na peryferiach miasta), a także Łazienki Leopolda i dawne Łazienki Marii. Perełką Czerniawy jest z kolei Czarci Młyn, jeden z nielicznych zachowanych młynów wodnych z przełomu XIX i XX wieku.
Świeradów to znany ośrodek narciarski, działa tu całoroczna kolej gondolowa na Stóg Izerski (na którym jest rozpoznawalne schronisko z lat 20. XX wieku). To tutaj zaczyna się również Główny Szlak Sudecki.
W okolicy znajduje się kilka miejsc, które były prawdopodobnie pogańskimi ośrodkami kultów (Sępia Góra, Babia Przełęcz, Ciemny Wądół). Są wodospady Kwisy, a także podziemne trasy w byłych kopalniach cyny – Sztolnie Jana i Leopolda w Krobicy. W Giebułtowie jest zespół skał bazaltowych Słupiec – we wznoszących się na niemal 500 metrów skałach wbudowana jest kapliczka.