Swoszowice, znane też jako Osiedle Uzdrowisko Swoszowice, są częścią miasta Kraków, wysuniętą najdalej na południe, w Podgórzu (i co ciekawe, są jedną z największych obszarowo dzielnic Krakowa).
Leżą na uboczu, są pełne zieleni, mają klimat zdecydowanie małomiasteczkowy (ale przy okazji są najbezpieczniejszą częścią Krakowa). To jedno ze starszych polskich uzdrowisk, którego nazwa pochodzi od założyciela, rycerza Swosza (de Swoszow). Pierwszy raz miejscowość została wspomniana w 1362 roku, w Kodeksie Tynieckim. Od początku XIV wieku wydobywano tu siarkę, a miejscowe wody uznawano za lecznicze – w XV i XVI wieku próbowano nimi leczyć między innymi zarazę oraz choroby weneryczne.
W 1811 roku oficjalnie, za sprawą dr Feliksa Radwańskiego, otwarto tu uzdrowisko, swego czasu bardzo popularne, między innymi dzięki doprowadzeniu do miejscowości kolei. Leczyli się tutaj chociażby Julian Ursyn Niemcewicz czy Hugo Kołłątaj. Obecnie na terenie Swoszowic działają dwa źródła wód mineralnych siarkowych (o jednej z najwyższych na świecie zawartości siarki), mianowicie „Europa” i „Napoleon”, nie ma natomiast pijalni wód – powód jest prosty, tutejsze wody zwyczajnie nie nadają się do konsumpcji.
Kraków Swoszowice – dla kogo?
Profil leczniczy obejmuje choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, osteoporozę i choroby skóry. Na miejscu korzysta się z wód mineralnych oraz borowiny.
Atrakcje Swoszowic i okolic
W rubryce tej w zasadzie powinny się pojawić wszystkie atrakcje związane z Krakowem, ale nawet samo ich wymienienie to potężna lista. Do tego dochodzi bliskość Wieliczki... W samych Swoszowicach godny uwagi jest Park Zdrojowy (wielokrotnie niszczony, między innymi w czasie wojny, w latach 60. XX wieku czy podczas wichury w 1995 roku – mimo wszystko ostało się sporo starych drzew ze słynną lipą-słoniem – jej konar o długości kilkunastu metrów przypomina trąbę tego ssaka), Muzeum Spraw Wojskowych oraz szlak „Siarczane Korzenie”, prowadzący przez najciekawsze miejsca związane z wydobyciem i przeróbką siarki w okolicy.
Można się wybrać na wzgórze Rajsko, miejsce, z którego wypływa potok Malinówka (jest tam też fort artyleryjski). Przez Swoszowice przebiega także fragment słynnej Drogi św. Jakuba, wiodącej aż do hiszpańskiego Santiago de Compostela (zaczyna się na ulicy Krzyszkowickiej).