Solec-Zdrój to wieś w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, nad rzeką Rzoską.
Nazwa wsi wzięła się rzecz jasna od miejscowych solanek, istnienie słonych źródeł zanotowano już tutaj w połowie XIV wieku, a od XVIII wieku warzono tu sól. W 1815 roku odkryto w Solcu wody mineralne, które już pięć lat później przyciągnęły pierwszych kuracjuszy. W 1837 roku wieś zaczęła pełnić funkcję oficjalnego uzdrowiska. Natomiast w 1974 roku do nazwy „Solec” dodano podkreślające uzdrowiskowy charakter „Zdrój”.
Miejscowość leży w otoczeniu lasów, wciąż jest cicha i spokojna, na przykład w porównaniu z leżącym zaledwie kilkanaście kilometrów stąd Buskiem-Zdrojem.
Solec-Zdrój – dla kogo?
W Solcu-Zdroju odkryto unikatowe w skali światowej wody mineralne, zawierające aż 8 razy więcej węglowodoru niż we znanych wcześniej źródłach; to najsilniejsza lecznicza woda w Polsce, jedna z najlepszych w Europie. Leczone są tutaj choroby narządu ruchu i reumatyczne, układu nerwowego, a także choroby skóry i alergie.
Atrakcje Solca-Zdroju
Wieś co prawda liczy niespełna 1000 mieszkańców, ale założenia architektoniczne związane z lecznictwem robią wrażenie. Na terenie Parku Zdrojowego i w jego okolicy można zobaczyć stare łazienki (z początków XX wieku, dwa poprzednie budynki stojące w tym miejscu zniszczyły pożary), pensjonaty, pawilony parkowe, tężnie, a nawet sanatorium Świt (jeden z obiektów Uzdrowiska Solec-Zdrój), wybudowane już w 1875 roku. Warto też spojrzeć w górę, sporo tu starych drzew, z których część to gatunki egzotyczne. Do parku przylega duży kompleks leśny, a także zalew, który latem przyciąga spragnionych kąpieli (to nowy zbiornik retencyjno-rekreacyjny).
Na terenie gminy natknąć można się na liczne przydrożne kapliczki i figurki – jest ich tu ponad 100 (tak zwana kapliczka szwedzka pochodzi z XVII wieku). W Zborowie jest piękny pałac magnacki rodziny Zborowskich, z której pochodził znany watażka i banita Samuel, a w Świniarach drewniany kościół z XVII wieku. Są zespoły jaskiń krasowych i wąwozów, a także kamieniołom wapienny. W Stopnicy stoi gotycki kościół ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, w Nowym Korczynie „Dom Długosza”, ufundowany przez znanego kronikarza, z polichromiami z XV wieku. Można wybrać się także – nawet szlakiem pieszym – do wspomnianego Buska-Zdroju.