Wieniec-Zdrój to z pewnością jedno z mniej znanych polskich uzdrowisk. To osada uzdrowiskowa (stałych mieszkańców jest niewielu ponad 100...) w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim – od Włocławka leży zaledwie kilka kilometrów, ale nie czuć tego, ponieważ osada otoczona jest sosnowymi lasami.
W latach 1898-1905 odkryto tutaj wody mineralne, które zaczęto eksploatować cztery lata później (dziś rozlewa się je także, to woda mineralna „Selenka”, zawiera bowiem sporo selenu). Pierwsi kuracjusze przyjechali tutaj w 1923 roku, w okresie międzywojennym powstał też Park Zdrojowy i pijalnia wód. Brak tu co prawda typowo uzdrowiskowej zabudowy, czyli willi i starych pensjonatów, ale jest cisza i spokój.
Wieniec-Zdrój – dla kogo?
Znajdują się tutaj dwa szpitale, aż 5 sanatoriów, zakład przyrodoleczniczy i przychodnia uzdrowiskowa, więc zaplecze jest, jak na tak niewielką miejscowość, imponujące. Leczy się w nich pacjentów z chorobami ortopedyczno-urazowymi, układu nerwowego, przewodu pokarmowego, reumatologicznymi, kardiologicznymi, dolnych dróg oddechowych, osteoporozą, nadciśnieniem. Wykorzystywane są w tym celu borowiny, jak i tutejsze wody siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodowe.
Atrakcje Wieńca-Zdroju
W samym Wieńcu-Zdroju na uwagę zasługuje Park Zdrojowy z pijalnią wód. Rzut beretem jest stąd do Włocławka, nieco dalej (około 30 kilometrów) do o wiele słynniejszego uzdrowiska, a więc Ciechocinka. Przy Włocławku znajduje się słynny zalew, sztuczne jezioro ciągnące się niemal 60 kilometrów, które z wolna zaczyna przyciągać nie tylko amatorów wędkowania, ale i miłośników sportów wodnych; na tamie na Zalewie Włocławskim znajduje się pomnik upamiętniający śmierć znalezionego tutaj księdza Popiełuszki.
Sam Włocławek to stolica Kujaw, jedno z najstarszych polskich miast, z bazyliką katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1340 roku (to jeden z najwyższych kościołów w Polsce). Jest Starówka z odnowionymi kamienicami i spichrzami, z których najsłynniejszym jest Czarny Spichrz z XVIII wieku. Zobaczyć można pałac biskupi, ceglany kościół św. Witalisa z XIV/XV wieku i kilka interesujących muzeów.