Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Iwonicz-Zdrój to miasto o statusie uzdrowiska położone w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, na terenie Beskidu Niskiego.

Założone w XV wieku (nazwa miasta pochodzi od imienia Iwo lub Iwan; już w 1413 roku pisano o tutejszych wodach mineralnych), a już od 1578 roku przyjeżdżają tu kuracjusze, co czyni z Iwonicza jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. A wszystko to za sprawą tutejszych źródeł leczniczych, a także odwiertów solanek jodobromowych i siarczkowych. W XVII wieku Iwonicz znany był w całej Europie, a wodom z jego źródeł przypisywano wręcz cudowne właściwości.

Rozkwit miejscowości nastąpił w XIX wieku, wówczas to do nazwy dodano człon „Zdrój”, ale już w 1793 roku stanęły tutaj pierwsze instalacje kąpielowe i uzdrowiskowe. Za czasów Józefa Piłsudskiego, który osobiście także tu przebywał, Iwonicz-Zdrój nazywano powszechnie „Księciem wód jodowych”. Co ciekawe, w 1944 roku, po akcji „Burza” AK, istniała tu około dwóch miesięcy tak zwana Rzeczpospolita Iwonicka. W 1973 roku miejscowości nadano prawa miejskie. W tej chwili w mieście jest dostępnych niemal 20 różnych wód mineralnych, z których najbardziej znane to „Karol 2”, „Klimkówka 27”, „Iwonicz 11”, „Elin 7” i „Iza 19”.

Iwonicz-Zdrój – dla kogo?

Oprócz wspomnianych źródeł w okolicy panują znakomite warunki bioklimatyczne – miejscowość otoczona jest lasami jodłowo-bukowymi, a zalesienie i ukształtowanie terenu sprawia, że uzdrowisko osłonięte jest od wiatrów i temperatury dzienne nie wykazują większych wahań. Profil leczonych tu chorób jest bardzo szeroki i obejmuje schorzenia ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, otyłość, osteoporozę, choroby kobiece i choroby skóry.

Iwonicz-Zdrój
Iwonicz-Zdrój / Shutterstock

Atrakcje Iwonicza-Zdroju

Zachowało się zabytkowe centrum, w którym wille i pensjonaty z XIX wieku stylizowane są na te z modnych w czasie budowy budynkach ze szwajcarskich uzdrowisk. Unikatem jest drewniany kościół zdrojowy św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych wzniesiony pod koniec XIX wieku. Duże wrażenie robi Pijalnia Wód Mineralnych z 1837 roku, jeden ze starszych budynków uzdrowiskowych, wzorowany we wnętrzach na oranżerii (można tam także kupić kosmetyki z linii Iwoniczanka).

Z miasta prowadzi kilka ciekawych, niezbyt długich, acz bardzo urokliwych szlaków pieszych na Cergową, do Rymanowa-Zdroju czy na Żabią Górę, można także wyruszyć na nieco dłuższy, liczący 24 kilometry Szlak Między Zdrojami, wiodący od Iwonicza przez Rymanów i Bałuciankę ponownie do punktu wyjścia. Jest stok narciarski, są znakomite warunki do biegania na nartach i nordic walkingu.

Z nieco dalszych atrakcji wymienić należy zamek Kamieniec w Odrzykoniu (z którym związana jest legenda o duchu karlicy Kasi), wieżę widokową w Czarnorzekach czy Rezerwat Prządki z malowniczymi grupami skałek (według legend to zaklęte w kamień panny dworskie).