Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami kobiecymi.

Najstarszym polskim ośrodkiem zajmującym się chorobami kobiecymi jest Połczyn-Zdrój, a konkretnie sanatorium „Podhale”, w którym powstał - za sprawą profesora Gromadzkiego – ośrodek balneologii ginekologicznej. Niegdyś powszechnie funkcjonowało powiedzenie: „Chcesz mieć córkę albo syna, wyślij żonę do Połczyna”. Do dziś zresztą to jeden z najlepszych ośrodków tego typu w kraju, choć już nie jedyny, poza tym część ośrodków – zresztą ten w Połczynie i współpracujący z nim w Dusznikach-Zdroju również – oferuje także pakiety komercyjne.

Ginekologia
Ginekologia / Shutterstock

W sanatoriach o profilach leczniczych ginekologicznych (częściej określanych ogólnie jako choroby kobiece) leczy się głównie stany zapalne i pozapalne narządów rodnych, niepłodność, zaburzenia cyklu miesiączkowego, opóźnione dojrzewanie płciowe, dolegliwości okresu menopauzalnego i pomenopauzalnego, a także okresu pokwitania, ponadto prowadzi się wczesną i późną rehabilitację po mastektomii oraz po operacjach ginekologicznych.

Ginekologia – jakie sanatorium?

Choroby kobiece leczone są obecnie w następujących uzdrowiskach: Ciechocinek, Duszniki-Zdrój, Gołdap, Horyniec-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Latoszyn, Lądek-Zdrój, Połczyn-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście.