Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Duszniki-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim (dawniej Bad Reinerz). Leży w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej.

Prawa miejskie posiada już od 1346 roku, ale dużo wcześniej, na przełomie X/XI wieku, stała tutaj drewniana warownia rodu Panowiców/Pannewitzów (potem w tym miejscu stanął murowany zamek z wysoką wieżą). Pierwsze wzmianki o tutejszych wodach leczniczych pochodzą z wieku XV, mowa o źródle „Zimny Zdrój”, które potem było badane i dzięki niemu w 1769 roku Duszniki trafiły na oficjalną listę uzdrowisk w Prusach.

Na przełomie XVIII/XIX wieku rozpoczęto przyjmować kuracjuszy, a w międzyczasie odkryto źródło „Letni Zdrój”, dziś znany jako „Pieniawa Chopina”. Powstały wówczas pierwsze pawilony, dom zdrojowy, budynki i urządzenia kąpielowe. W 1817 roku odkryto kolejne źródło, nazwane „Źródłem Ulryki” (dziś to „Jan Kazimierz”), a sława miasta rosła. Na tyle, że zatrzymał się tutaj na kuracji sam Fryderyk Chopin, który dał tu dwa koncerty (pierwsze zagraniczne w jego karierze; według miejscowej legendy nastoletni Fryderyk miał tu romans z piękną Czeszką...) i obecny jest jako swego rodzaju wizytówka Dusznik do dziś, to tutaj w 1946 roku zorganizowano I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, odbywający się corocznie w sierpniu. Z innych muzycznych sław Duszniki odwiedzał także Felix Mendelssohn, autor słynnego marsza weselnego.

Duszniki-Zdrój – dla kogo?

W Dusznikach realizowane są następujące profile lecznicze: choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, osteoporoza i choroby kobiece.

Duszniki-Zdrój
Duszniki-Zdrój, fot. Stepniak / Shutterstock.com

Atrakcje Dusznik-Zdroju

Duszniki-Zdrój szczęśliwie praktycznie bez większych zniszczeń przetrwały wojenną zawieruchę, stąd dziś można tutaj zobaczyć wiele zabytków; część co prawda zniszczyła powódź w 1998 roku, ale zostały odbudowane i odnowione. Na pierwszy plan wybija się młyn z około 1562 roku, który potem był papiernią, a obecnie jest bardzo interesującym Muzeum Papiernictwa, w którym zwiedzający sami mogą na pamiątkę zrobić sobie kartkę papieru „od podstaw”: to jedyny taki zabytek techniki w naszym kraju.

Całość Parku Zdrojowego roi się od ciekawych obiektów, przede wszystkim jest tam Teatr Zdrojowy (zwany także Dworkiem Chopina, to tam zagrał on swe koncerty). Kolejne ich nagromadzenie to okolice rynku, gdzie znajduje się ratusz, wiernie odtworzony pręgierz i stare kamienice, w tym ta, w której gościł król Jan II Kazimierz Waza. Jest XVII-wieczna kuźnia nad Bystrzycą, kaplica na Górze Pustelnika (wiek XVIII) czy też kościół pw. św. Piotra i Pawła (a w nim ambona w kształcie... wieloryba).

W dzielnicy Zieleniec są świetne stoki narciarskie, ale też ważny ośrodek kolarstwa górskiego i biathlonu. Jeśli ktoś woli naturę, niech wybierze się do rezerwatu Torfowisko pod Zieleńcem, gdzie można zobaczyć bardzo rzadkie gatunki roślin, w tym owadożerne rosiczki, a także zagrożone wyginięciem gatunki ptaków, cietrzewie i głuszce. Rzecz jasna blisko stąd do innych atrakcyjnych uzdrowisk, Polanicy-Zdroju czy Kudowy-Zdroju, niedaleko też do Kłodzka i w Góry Stołowe.