Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Jarosławiec to wioska w województwie zachodniopomorskim, znaczący kurort, który dysponuje bazą noclegową przekraczającą 30 tysięcy miejsc (dla porównania – liczba stałych mieszkańców to... nieco ponad 400 osób).

Ma znaczenie rybackie, ale przede wszystkim rekreacyjno-wypoczynkowe. Leży na zachód od jeziora Wicko, przy ujściu Głównicy do morza, a otoczona jest lasami sosnowymi. Mimo że jest małą wioską, historię ma długą, bowiem pod nazwą Garzhouede wymieniona jest już w 1460 roku. Mieszkańcy trudnili się między innymi wyławianiem i obróbką bursztynu (znajdowano tu i dwukilowe bryły), a także... grabieniem statków, które rozbijały się w pobliżu. Rozwój turystyki rozpoczął się dopiero w XIX wieku, przed I wojną światową miejscowość była całkiem tłumnie oblegana przez niemieckich artystów (co nie powinno dziwić, spisy z początku XX wieku wykazują, że mieszkali tu wyłącznie Niemcy).

Po wojnie sielska osada zamieniła się w kurort, w Jarosławcu budowano na potęgę ośrodki wczasowe dla pracowników, stanęło ich tutaj wówczas kilkadziesiąt. Jak zmienił się Jarosławiec? Przed wojną wypoczywało tu rocznie około 2 tysięcy osób, dziś nawet do 170 tysięcy...

Jarosławiec – dla kogo?

Jarosławiec leży w pasie najczystszego powietrza w Polsce, w dodatki jest ono silnie najodowane, swoje robią także fitoncydy z sosnowych lasów. To „atrakcja” dla osób z chorobami układu oddechowego i osłabioną odpornością, natomiast na miejscu są ośrodki prowadzące różnego typu turnusy rehabilitacyjne (szeroki zakres zajęć fizjoterapeutycznych dla dzieci i dorosłych).

Jarosławiec
Jarosławiec / Shutterstock

Atrakcje Jarosławca

W samej wiosce i okolicy pozostało trochę budynków o efektownej szachulcowej konstrukcji, jest też latarnia morska z 1835 roku i przystań rybacka, z której wypływają kutry wycieczkowe, jednak większe atrakcje to z pewnością klify, ciągnące się na odcinku około dwóch kilometrów i wysokie nawet do 45 metrów. To w Jarosławcu jest też największa w Europie sztuczna plaża, zwana potocznie polskim Dubajem.

Na pewno warto zwiedzić Muzeum Bursztynu z jego ponad 1500 eksponatami. Choć morze blisko, nie brakuje tu naprawdę imponującego aquaparku (jest przy Health Resort & Medical SPA Panorama Morska). Dzieci z pewnością z chęcią odwiedzą motylarnię Kraina Motyli i ptaszarnię Kraina Papug, w której luzem lata około 100 ptaków z 30 gatunków; do tego wesołe miasteczko i park linowy Tarzanek.

Niecodzienną rozrywką może być wizyta na... krytym stoku narciarskim, działającym i w lecie: ruchoma, sztuczna nawierzchnia imituje śnieg, jeździć można nawet w stroju kąpielowym. W najbliższej okolicy znajduje się Słowiński Park Narodowy, skansen w Klukach, a także Darłowo.