Ustronie Morskie to wieś o charakterze letniskowym, leżąca w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim.
Jej początków upatruje się w założonej w XIII wieku osadzie Henkenhagen, stojącej na polanie przy morzu, a otoczonej starą puszczą, którą stopniowo karczowano. Przez długi czas była osadą rybacką, ale na przełomie XIX i XX wieku prężnie zaczął się tutaj rozwój turystyki i rozbudowa oferty wypoczynkowej, stanął tu między innymi Pałac Nadbrzeżny zwany Almirą (potem działała tam jeszcze restauracja o takiej nazwie, sam budynek zwany już Pomorzanką wyburzono w latach 2007-2008), dom kuracyjny, łazienki, park nadmorski.
W okresie międzywojennym, gdy tereny te należały do Niemiec, było to jedno z najbardziej cenionych kąpielisk w tym kraju. W latach 1950-70 wydawało się, że Ustronie Morskie stanie się uzdrowiskiem, po wojnie przysyłano tu na przykład na turnusy rehabilitacyjne dzieci, ale ostatecznie nie doszło do tego.
Za czasów PRL-u Ustronie miało spore znaczenie militarne, budowano tu szeregi umocnień, mających na przykład bronić portu w Kołobrzegu, rosła też cały czas infrastruktura turystyczna. W 1994 roku oddano do użytku przystań morską dla rybaków.
Ustronie Morskie – dla kogo?
Wieś nie ma statusu uzdrowiska, natomiast znajduje się na jej terenie Hotel Lambert Medical SPA, w którym znajdziemy zajęcia rehabilitacyjne z zakresu schorzeń kardiologicznych, ortopedycznych, neurologicznych, dla pacjentów z bólami kręgosłupa, z chorobą zwyrodnieniową stawów, dla dzieci z wadami postawy (skolioza i inne), chorób układu oddechowego, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii.
Atrakcje Ustronia Morskiego
Coś dla fanów wypoczynku nad wodą i... militariów. Są bowiem dobre kąpieliska i plaże, a także dwa mola, zaś okolica pełna jest umocnień, fortyfikacji, schronów, stanowisk dla dział zbudowanych już za czasów PRL-u. Na terenie gminy zobaczyć można najstarszy dąb w Polsce, Bolesław, starszy o cały wiek od słynniejszego Bartka. W Skansenie Chleba można samodzielnie upiec pieczywo w piecu opalanym drewnem, park linowy „Gibon” oferuje 11 tras i przeszkody nawet na 13 metrach wysokości, jest też niewielkie wesołe miasteczko.
Najbliższa okolica to moc atrakcji związanych z Kołobrzegiem, latarnia morska w Gąskach (druga pod względem wysokości w Polsce), pole golfowe w Rusowie czy lotnisko w Bagiczu, z którego są organizowane loty widokowe czy skoki spadochronowe.