Dźwirzyno to wieś sołecka w województwie zachodniopomorskim, w gminie Kołobrzeg. W latach 1974-2006 była uznawana za obszar posiadający warunki do lecznictwa uzdrowiskowego.
Położona jest nad morzem, ale i nad jeziorem Resko Przymorskie. Ma bardzo rozbudowaną bazę wypoczynkowo-turystyczną. Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się w 1228 roku, a jej nazwa prawdopodobnie pochodziła od słowa „dźwirze”, a więc „wrota, brama”. Potem znajdziemy w kronikach miejsce zwane Regą (to nazwa rzeki wpływającej do Reska Przymorskiego), wioska Stara Rega leżała prawdopodobnie w okolicy dzisiejszego Dźwirzyna, potem jednak i ją, i port, który swego czasu konkurował nawet z tym kołobrzeskim, przeniesiono nieco na wschód. Do XIX wieku była tutaj mała, cicha wioska rybacka, jednak potem zaczęli się zjawiać pierwsi wczasowicze i nastąpił dość szybki rozwój miejscowości. Oficjalna nazwa Dźwirzyno została wsi nadana dopiero w 1947 roku na miejsce niemieckiej Kolberger Deep.
Dźwirzyno – dla kogo?
Na miejscu organizowane są turnusy rehabilitacyjne w ośrodkach wypoczynkowych prywatnych, także typu medical Fit&Spa (ale niektóre posiadają chociażby umowy z PFRON-em). Ze względu na wilgotny, chłodny nadmorski klimat leczy się tutaj głównie schorzenia układu oddechowego i krążenia, a także narządów ruchu.
Atrakcje Dźwirzyna
Przede wszystkim jest plaża – piaszczysta, szeroka, miejscami na 40 metrów, do której droga wiedzie przez porośnięte sosnami wydmy. Jest i port, niewielki, ale służący kutrom rybackim oraz statkom oferującym rejsy po Bałtyku. Nad Reskiem Przymorskim jest z kolei baza wodniacka, można tutaj między innymi uczyć się windsurfingu czy kitesurfingu.
W samym Dźwirzynie zobaczyć można zespół starych dębów szypułkowych o obwodach przekraczających 2,5 metra (jeśli ktoś chce zobaczyć prawdziwe giganty, powinien udać się do nie tak dalekiego Ustronia Morskiego, gdzie rośnie starszy od słynnego „Bartka” „Bolesław”, a także wiekowy „Warcisław”).
Więcej atrakcji oferuje najbliższa okolica. W Rogowie jest skansen wojskowy. Nieco dalej, ale tylko nieco – to raptem około 15 kilometrów – jest do Kołobrzegu, a tam zobaczyć można molo, latarnię morską, „nowe stare miasto”, park atrakcji wojskowych oraz ciekawe muzea. Warto zwrócić uwagę na pobliski (około 18 kilometrów) Trzebiatów, w którym zachowała się zabytkowa zabudowa, fragmenty murów miejskich czy klasycystyczny pałac, w którym obecnie znajduje się muzeum i galerie sztuki.