Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Stężyca to wieś w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, na Kaszubach. Jest położona w urokliwym otoczeniu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, między jeziorami Stężyckim a Raduńskim Górnym.

Dawniej wieś nazywała się Stężyca Szlachecka (potem była podzielona na Małą i Wielką oraz Szlachecką i Królewską – starsza część wsi była bowiem dobrem szlacheckim, zaś reszta należała do dóbr króla) i na wzmianki o niej można trafić w dokumentach z XV wieku, z kolei wiek wcześniej wymieniano wieś Stansitz, która najprawdopodobniej była późniejszą Stężycą. Jako że w Polsce jest 6 miejscowości o tej nazwie i wszystkie są związane w jakiś sposób z wodą, językoznawcy przyjmują, że „stężyca” było w starosłowiańskim słowem właśnie z tym żywiołem związanym (spory o to, czy chodzi o glony czy utwardzony grunt przy brzegu trwają do dziś).

Gmina Stężyca bardzo mocno inwestuje w turystykę, zwłaszcza związaną z aktywnym spędzaniem czasu (sporty wodne, kajaki).

Stężyca – dla kogo?

Stężyca nie jest uzdrowiskiem, ale w gminie, której jest siedzibą, leży wieś Zgorzałe, a tam działa Adler Medical Spa Kaszuby. W ofercie jest leczenie otyłości, a także rehabilitacja obejmująca reumatyzm, nadciśnienie, cukrzycę, miażdżycę, choroby krążenia. Dodatkowo poprawa kondycji, zakresu ruchomości w stawach, odbudowa masy mięśniowej, leczenie stanów zapalnych i dolegliwości po urazach.

Stężyca
Stężyca / Shutterstock

Atrakcje Stężycy

Dostępne są dwa kąpieliska oraz promenada kończąca się przy marinie, największym zaś zabytkiem wsi jest kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej zbudowany w 1706 roku, a w nim gotyckie płaskorzeźby pochodzące najprawdopodobniej z XV wieku.

Na terenie gminy i najbliższych okolic polecić można Muzeum Ciesielstwa, Muzeum Najdłuższej Deski Świata (ma około 37 metrów), dwór w Sikorzynie, Ogród Botaniczny w Gołubiu, Szymbark z Domem do Góry Nogami, kamienne kręgi w Węsiorach. Jest nawet ośrodek narciarski w Wieżycy. Zaledwie 10 kilometrów jest ze Stężycy do Kościerzyny, starego miasta z zachowanym średniowiecznym układem ulic i kamienic.