Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Ustka to miasto w województwie pomorskim, w powiecie słupskim; to Wybrzeże Słowińskie, rzeka Słupia uchodzi tu do Bałtyku.

Pierwsze informacje o osadzie rybackiej w tym miejscu pochodzą z XIII wieku, zaś w 1337 roku na pewno stała tu warownia. Od połowy XIV wieku intensywnie rozbudowywano ustecki port, którego rozwój przerwał wybuch wojny trzydziestoletniej. Od 1911 roku zaczęto w Ustce stawiać na turystykę i przyjazd kuracjuszy, tutejsze łazienki wzorowano na tych w Sopocie. W 1935 roku władze niemieckie miały nadać Ustce prawa miejskie, co jednak budzi dziś kontrowersje i spory, bowiem okazało się, że być może owych praw do końca nie nadano, a tylko się nad tym zastanawiano... Jako że wcześniej nadanie praw miejskich uznawano za pewnik i Ustka po wojnie tytułowana była miastem, zatwierdzono, że od 1976 roku oficjalnie ma takie prawa (bez żadnego specjalnego nadania).

W latach 60. i 70. XX wieku zaczęły tu powstawać domy wypoczynkowe, a w 1974 roku otwarto pierwszy zakład przyrodoleczniczy. Obecnie to prężnie działający kurort z dobrym kąpieliskiem, posiadający również status uzdrowiska.

Ustka – dla kogo?

W Ustce i okolicy znajdują się źródła solanki, a także złoża borowiny („Ustka-1”), za leczniczy uważa się ponadto tutejszy nadmorski klimat (w Ustce pojawia się tak zwana poduszka hydrotermiczna – różnice temperatur między morzem a lądem są tak duże, że oczyszczają powietrze nad miastem, znosząc zanieczyszczenia w stronę morza). Nic dziwnego, że działają tu 4 sanatoria, 3 zakłady przyrodolecznicze i przychodnia uzdrowiskowa.

Wśród leczonych chorób wymienia się ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, kardiologiczne i nadciśnienie oraz choroby górnych dróg oddechowych.

Ustka
Ustka / Shutterstock

Atrakcje Ustki

Część z nich związanych jest z morzem: to domki rybackie i kamieniczki z XIX wieku (i układ uliczek średniowiecznej osady), latarnia morska, falochron czy wreszcie całkiem pokaźny port, którego historia ma już około 700 lat; wzdłuż kanału portowego jest ciąg spacerowy, całości dopełniają stylizowane na stare tawerny i smażalnie. Z portem łączy się także budynek magazynu spirytusu z XIX wieku – Niemcy nie zniszczyli go, wycofując się z Ustki na rozkaz Hitlera, który słusznie podejrzewał, że alkohol będzie zabójczy dla Armii Czerwonej (podczas czyszczenia zbiorników na jego dnie znaleziono ciała rosyjskich żołnierzy...).

Kolejne atrakcje łączą się z uzdrowiskowym charakterem miasta – to stary Zakład Przyrodoleczniczy z 1912 roku i Promenada Nadmorska połączona z parkiem, uważana za ulubione miejsce wypoczynku Otto von Bismarcka. Kościół św. Zbawiciela zbudowano pod koniec XIX wieku – budził kontrowersje, bowiem z jednej strony budowa zaczęła się na wydmach, a z drugiej na terenach za miastem: dziś Ustka tak się rozrosła, że kościół jest praktycznie w jej centrum (znajdują się w nim unikatowe organy z manufaktury Voelknerów).

Na zdjęciach z Ustki nie może zabraknąć „Usteckiej Syrenki”, której pomnik odsłonięto nie tak dawno, w 2010 roku. Jest Muzeum Chleba i Muzeum Minerałów (a tam największy polski kryształ górski, spora kolekcja muszli i skamielin, replika szkieletu dinozaura). Ustka to też dwa piękne kąpieliska, rejsy galeonem, motorówką, park linowy i oceanarium z żarłaczem czarnopłetwym.