Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Wysowa-Zdrój to wieś o statusie uzdrowiska, położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim.

Założona została już w drugiej połowie XIV wieku, pierwszym właścicielem tych ziem był z nadania króla Kazimierza Wielkiego Jan Gładysz. Miejscowość leżała przy szlaku handlowym przez Karpaty, więc szybko się rozwijała, znajdowały się tuta wielkie składy wina. W XVIII wieku zaczęto się interesować żywiej wodami mineralnymi, które właścicielowi, Maciejowi Lanckorońskiemu, miały przywrócić zdrowie. Wody zbadano, okazało się, że to szczawy alkaliczne o dużej różnorodności pierwiastków śladowych – obecnie jest tutaj kilkanaście różnych użytkowanych źródeł.

Pierwsze łazienki kąpielowe dla kuracjuszy stanęły w 1808 roku, niedługo potem założono niewielki pensjonat dla kuracjuszy, ale dopiero koniec XIX wieku przyniósł rozwój infrastruktury uzdrowiskowej, wcześniej po prostu gości zniechęcał trudny dojazd. Czasy wojenne były dla Wysowej tragiczne, w zasadzie po wojnie trzeba było wszystko od nowa budować i dopiero w 1959 roku zaczęło działać uzdrowisko, a w 1963 roku miejscowe wody zostały oficjalnie wciągnięte na listę wód leczniczych. Wysowej daleko do tętniących życiem kurortów, to raczej oferta dla miłośników ciszy i przyrody.

Wysowa-Zdrój – dla kogo?

W miejscowych sanatoriach funkcjonują następujące profile lecznicze: choroby reumatologiczne, górnych i dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, cukrzyca, osteoporoza, otyłość, choroby nerek i dróg moczowych, skóry, naczyń obwodowych, krwi i układu krwiotwórczego, układu nerwowego. W przyrodolecznictwie wykorzystywane są wody mineralne, a także klimat, stosunkowo łagodny, z dużą zawartością jodu.

Wysowa-Zdrój
Wysowa-Zdrój / Shutterstock

Atrakcje Wysowej-Zdroju

Najcenniejszymi zabytkami są cerkwie: św. Michała Archanioła z XVIII wieku oraz pw. Opieki Matki Bożej na górze Jawor, z 1929 roku. To pozostałości po Łemkach, o których przypominają tutejsze ciekawe imprezy kulturalne. Cała okolica zresztą pełna jest pozostałości po dawnych mieszkańcach – cerkwi, cmentarzy, chyży. W Wysowej jest Park Zdrojowy, nie tak dawno odnowiony, ładnie podświetlony, z pijalnią wód, muszlą koncertową, placami zabaw. Jest też park wodny i ośrodek jazdy konnej (te zresztą są tu niemal w każdej miejscowości, podobnie jak szlaki konne), park linowy i mini ZOO.

Z Wysowej – będącej najważniejszym punktem dla turystów wybierających się w zachodnią część Beskidu Niskiego – ciągnie się kilka malowniczych szlaków, przykładem ten na Ostry Wierch. Gdyby komuś to nie wystarczało, może wybrać się na wycieczkę do niezbyt odległych Biecza, Gorlic, Szymbarku (skansen i kasztel, uchodzący za perłę polskiego renesansu) czy Krynicy-Zdroju.