Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Długopole-Zdrój to wieś w województwie dolnośląskim (dawniej nosiła nazwę Bad Langenau), w powiecie kłodzkim, posiadająca status uzdrowiska.

To malutka miejscowość – liczba mieszkańców dobija raptem 600 – leżąca nad Nysą Kłodzką, na wysokości 370-400 m n.p.m. Mimo tak mikrych rozmiarów ma bardzo długą historię, najstarsze wzmianki o niej pochodzą bowiem z 1346 roku. W 1648 roku doszło do wydarzenia, które zmieniło losy wsi: otóż górnicy ze Złotego Stoku przebili sklepienie korytarza dawnej kopalni ałunu i otworzyli dostęp do wód nasyconych dwutlenkiem węgla – poleciała, dosłownie, gazowana woda mineralna. Pierwszym ośrodkiem leczniczym była tu być może... kadź z wodą żelazistą wystawiona przy domu miejscowego młynarza Wolfa w XVIII wieku.

Od 1802 roku Długopole zaczęło działać już jako regularne uzdrowisko, stanęły zakład kąpielowy, dom zdrojowy i pijalnia wód, a od 1844 roku zaczęto także stosować zabiegi borowinowe. Założono też piękny Park Zdrojowy, który oddano ponownie do użytku po rewitalizacji w 1970 roku. W 1997 roku miejscowość została poważnie zniszczona przez powódź tysiąclecia, obecnie jednak znów przeżywa świetny okres w swej historii i szybko się rozwija. Na terenie Długopola znajdują się 3 źródła wody mineralnej: „Emilia”, „Kazimierz” i „Renata”.

Długopole-Zdrój – dla kogo?

Na terenie miejscowości działa sanatorium, zakład przyrodoleczniczy, 3 szpitale uzdrowiskowe. Profil leczniczy uzdrowiska to: ortopedia, neurologia, reumatologia, kardiologia, laryngologia, pulmonologia, gastroenterologia, diabetologia, otyłość, nefrologia, urologia i hematologia. Jako że występują tu szczawy alkaliczne, odbywa się leczenie i rehabilitacja osób z chorobami wątroby (ośrodek rehabilitacyjny dla osób po wirusowym zapaleniu wątroby działa zresztą tutaj już od 1956 roku). Łagodny klimat uzdrowiska sprzyja leczeniu astmatyków.

Długopole-Zdrój
Długopole-Zdrój, fot. Dziajda / Shutterstock.com

Atrakcje Długopola-Zdroju

Działania II wojny światowej w zasadzie nie spowodowały w okolicy większych zniszczeń, stąd w Długopolu-Zdroju można wciąż zobaczyć zabytkowe stare domy i budynki zdrojowe, zbudowane w XIX wieku łazienki (obecnie to Zakład Przyrodoleczniczy „Karol”), park uzdrowiskowy oraz naprawdę urokliwy, odrestaurowany Park Zdrojowy z amfiteatrem, domem zdrojowym, grotą ze źródłem wody mineralnej, tarasami widokowymi. Jego wielką zaletą jest to, że rzadko bywa w nim tłoczno i można wypocząć w ciszy – niektórzy nazywają zresztą całą miejscowość „uzdrowiskiem w stylu slow”.

Ciekawostką jest kawiarnia Horus w... dawnym ewangelickim kościele, który po wojnie przestał pełnić funkcje religijne (wygląda jednak i z zewnątrz, i wewnątrz jak świątynia). Poza tym warto wybrać się na wycieczkę wąwozem w Piekielnej Dolinie i szlakiem przez dolinę Bukową. Niemal kilkaset metrów od centrum wsi przebiega Główny Szlak Sudecki. Ciut dalej zobaczyć można ruiny zamku Szczerba w Gniewoszowie, uroczą architekturę Międzygórza (w którym jest znany Ogród Bajek) i zwiedzić jaskinię zwaną Solną Jamą. Blisko stąd też rzecz jasna do innych uzdrowisk ziemi kłodzkiej, w tym do Lądka-Zdroju (Długopole jest z nim mocno związane i tworzy jeden zespół organizacyjno-administracyjny).