Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Konstancin-Jeziorna to miasto o statusie uzdrowiska, położone w województwie mazowieckim, zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy.

Tak naprawdę prawa miejskie ma dopiero od 1969 roku, gdyż ta data jest uważana za początek miasta – wcześniej były tu dwie oddzielne miejscowości (posiadające prawa miejskie): Skolimów-Konstancin i Jeziorna. Ta ostatnia wydaje się mieć najdłuższą historię, wspominana jest jako wieś przy przeprawie rzecznej już na przełomie XIII i XIV wieku (Skolimów wymieniany jest po raz pierwszy niewiele później, w księgach z początku XV wieku). W XVIII wieku miejscowość zasłynęła tym, że odbywały się tutaj liczne pojedynki – po prostu w okolicy posiadłości marszałka dworu były zakazane, zaś za rzeczką Jeziorką już nie. Działał tutaj jeden z najstarszych zakładów papierniczych w Polsce, na papierze wyprodukowanym w nim spisano na przykład Konstytucję 3 maja!

Już w dwudziestoleciu międzywojennym Konstancin i Jeziorna były miejscami, gdzie mieszkały i spotykały się elity warszawskie, tak jest do tej pory – nieruchomości w mieście należą do najdroższych w Polsce. Złoża solanki pod miastem odkryto dopiero w latach 60. XX wieku, choć już wcześniej przybywali tu letnicy i kuracjusze ze względu na warunki klimatyczne. W 1979 roku uruchomiono niezbyt dużą tężnię solankową. Park założono już na przełomie XIX i XX wieku, ale dopiero w 1972 roku zyskał miano Zdrojowego, a w 2012 roku zakończyła się jego rewitalizacja (nowe stylowe latarnie, place zabaw, krzewy, mostki).

Jako że miasto powstało z połączenia innych miejscowości, nie ma ścisłego centrum, jest „porozrzucane” po okolicy, wiele tu nowoczesnych zamkniętych osiedli, natomiast okolice Parku Zdrojowego dają poczucie przebywania w uzdrowisku z prawdziwego zdarzenia.

Konstancin-Jeziorna – dla kogo?

W okolicy znajdują się wody mineralne, od 1979 roku wydobywa się cieplicze wody mineralne wykorzystywane w tężni, ponadto otoczenie lasów sosnowych zapewnia uzdrowisku specyficzny klimat. Leczy się tutaj głównie choroby układu nerwowego, kardiologiczne (i nadciśnienie), a także te związane z górnymi drogami oddechowymi.

Konstancin-Jeziorna
Konstancin-Jeziorna, fot. ArtMediaFactory / Shutterstock.com

Atrakcje Konstancina-Jeziorny

Zachował się zabytkowy budynek Górnej Papierni zwanej potocznie Szmaciarnią – dziś znajduje się tu centrum handlowe Stara Papiernia. Jest wiele zabytkowych willi (niektóre dość zaniedbane, inne pięknie odnowione), a także wspomniany Park Zdrojowy. Na terenie miasta działa kilka muzeów, w tym Muzeum Papiernictwa oraz Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. W okresie letnim w Parku Zdrojowym odbywają się często różne koncerty i przedstawienia.

Oczywiście blisko stąd do Warszawy, której wszystkie atrakcje trudno wymienić, do Lasu Kabackiego, Parku Kultury w Powsinie oraz do dużego Ogrodu Botanicznego PAN. W pobliżu jest też Chojnowski Park Krajobrazowy – raj dla ornitologów – oraz Skarpa Oborska, skarpa doliny Wisły z wieloma wąwozami.