Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Rabka-Zdrój to miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, chyba najbardziej rozpoznawalne w Polsce uzdrowisko dla dzieci.

Miejscowa legenda nazwę wywodzi od księżniczki Rabki, córki króla Starego Sącza, która, wypłakując oczy za ukochanym Luboniem, dała początek rzece Rabie. Co prawda prawa miejskie Rabka uzyskała dopiero w 1953 roku, ale po raz pierwszy wspomina się o niej już w 1254 roku i wiele wskazuje na to, że już wówczas znano i stosowano tutejsze wody lecznicze (czynić mieli tak cystersi). Wody te zbadano dokładnie w 1858 roku i wówczas okazało się, że to jedne z najsilniejszych solanek jodowo-bromkowych w Europie.

Sześć lat później otwarto tu pierwszy zakład leczniczy, a od 1872 Rabka zaczęła funkcjonować jako uzdrowisko o profilu dziecięcym i tak już zostało, po II wojnie światowej uzdrowisko było centrum leczenia gruźlicy u dzieci, a po wyciszeniu tej choroby zajęto się tutaj ogólnie schorzeniami górnych dróg oddechowych i astmą.

Obecnie Rabka nazywana jest Miastem Dzieci Świata, mocno związanym z inicjatywą Orderu Uśmiechu (jest tutaj nawet jego muzeum). Działa tu 9 ujęć wód głębinowych, są tężnie, jest zrewitalizowany Park Zdrojowy

Rabka-Zdrój – dla kogo?

Leczone są tutaj choroby: dolnych i górnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne i nadciśnienie (prowadzi się również rehabilitację po zawałach serca, zabiegach kardiochirurgicznych oraz rehabilitację i prewencję chorób układu krążenia), skóry, reumatologiczne, otyłość i cukrzyca.

Wykorzystuje się wody mineralne (tutejsza solanka ma również zastosowanie kosmetyczne), których temperatura dochodzi do 30 stopni, a także specyficzny górski klimat (choć trzeba nadmienić, że położenie Rabki w kotlinie przysparza jej w okresie grzewczym ogromnych problemów ze smogiem). Działają tu 4 sanatoria i 4 szpitale uzdrowiskowe (z tego 3 dla dzieci).

Rabka-Zdrój
Rabka-Zdrój / Shutterstock

Atrakcje Rabki-Zdroju

Przede wszystkim to baza wypadowa w Gorce i w Beskid Wyspowy. Stąd biegną szlaki na Turbacz, na Luboń Wielki, przez Rabkę przechodzi Główny Szlak Beskidzki.

Na terenie miasta, w starym drewnianym kościele z początków XVII wieku dziś działa Muzeum im. Władysława Orkana, jest Muzeum Górali i Zbójników, wspomniane Muzeum Orderu Uśmiechu, a także Muzeum Rekordów i Osobliwości (na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki „Rabkoland”, który sam w sobie jest ogromną atrakcją dla dzieci; wśród eksponatów największe na świecie piszące wieczne pióro, najmniejszy rower na świecie czy but kobiecy na niemal dwumetrowym obcasie, prawdziwym jednak unikatem są 192 rzeźby mieszczące się w... jednej zapałce).

Park Zdrojowy w Rabce założono w drugiej połowie XIX wieku, dziś podzielony jest na dwie części – część zachodnia, tak zwana słoneczna, to 10 różnych ogrodów tematycznych, zaś wschodnia to „strefa cienia” wzorowana na ogrodach angielskich. W Chabówce – to wieś tuż przy Rabce – znajduje się z kolei Skansen Taboru Kolejowego, a w nim blisko 100 starych pojazdów szynowych i okazja do przejażdżki starym pociągiem.