Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Inowrocław to miasto o statusie uzdrowiska położone w województwie kujawsko-pomorskim, nad Notecią, na Równinie Inowrocławskiej.

Potocznie nazywany jest „miastem na soli”, ten bowiem cenny produkt wydobywano tu już od czasów starożytnych (dziś sprzedaje się tutaj wodę „Inowrocławiankę”, która, uwaga, jest najbardziej słoną wodą pitną w naszym kraju)! Inowrocław założono już około 1120 roku, a prawa miejskie zyskał na przełomie 1237/38 roku, tak więc to jedno z najstarszych miast w Polsce. Wiadomo, że już w I w. p.n.e. istniały tu osady i przebiegał tędy trakt „szlaku bursztynowego”. To właśnie z Inowrocławia pochodzili dwaj cenieni polscy władcy: Władysław I Łokietek i Kazimierz Wielki.

Sól warzono tu już od średniowiecza, powstała tu także pierwsza w Polsce fabryka sody. Pierwszy raz kuracjusze zjechali do miasta w 1876 roku, wtedy też powstał Park Solankowy, chluba miasta, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – są promenady, dywany kwiatowe, muszle koncertowe, pijalnie wód, korty, palmiarnia, dawne zakłady przyrodolecznicze, siłownie na wolnym powietrzu czy tak zwany „ogród zapachów”. W 1984 roku pojawił się pomysł na budowę tężni solankowej i ostatecznie w 2001 roku takowa stanęła – to drugi pod względem wielkości tego typu obiekt w Polsce.

Inowrocław – dla kogo?

Tutejsze świetnej jakości solanki przyciągają kuracjuszy z chorobami ortopedyczno-urazowymi, reumatologicznymi, układu trawienia, kardiologicznymi i nadciśnieniem, naczyń obwodowych, układu nerwowego i oddechowego.

Inowrocław
Inowrocław / Shutterstock

Atrakcje Inowrocławia

Tak stare miasto posiada oczywiście wiele cennych zabytków, na czele ze starówką ułożoną w stylu charakterystycznym dla miast średniowiecznych. Jego perłą jest romańska Bazylika Mniejsza Imienia Najświętszej Maryi Panny z drugiej połowy XII wieku, a w jej wnętrzu lipowa rzeźba Uśmiechniętej Madonny z Dzieciątkiem (z XIV wieku). Jest fragment gotyckich murów miejskich i gotycki kościół św. Mikołaja.

Turyści przede wszystkim odwiedzają jednak wspomniany już Park Solankowy, w którym największym powodzeniem cieszą się tak zwane Ogrody Papieskie, otwarte w 2008 roku: ich układ nawiązuje do ogrodów w Watykanie. W samym Parku Solankowym co roku wysadza się 100 tysięcy sadzonek kwiatów ułożonych w fantazyjne wzory, więc oglądać zdecydowanie jest co. Jest też Aleja Dębów Gwiazd, sadzonych przez odwiedzające miasto wybitne osoby, od Bogusława Lindy po Irenę Szewińską.

Kilka kilometrów stąd jest Kruszwica z jakże znaną Mysią Wieżą, nieco dalej Kalwaria Pakoska zwana potocznie Kujawską Jerozolimą (25 barokowych kapliczek i kościół), a nieco ponad 30 kilometrów od miasta leży niezwykle atrakcyjny i zabytkowy Toruń.