Ustroń to miasto w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, położone w Beskidzie Śląskim, nad rzeką Wisłą. Z jednej strony miasto sięga stoków Równicy, z drugiej Czantorii Wielkiej.
Wszystko wskazuje na to, że wieś w tym miejscu założono na przełomie XIII i XIV wieku – początkowo założono Ustroń Dolny, a potem Górny, obie części połączono dopiero w 1839 roku. W XIX wieku rozpoczęła się, po odkryciu wód mineralnych, uzdrowiskowa kariera Ustronia trwająca do dziś – tutejszy kompleks uzdrowiskowy uznawany jest za największy w Europie, jego znakiem rozpoznawczym są słynne sanatoria-piramidy.
Gwałtowny rozwój miasta rozpoczął się w latach 60. XX wieku, gdy rozpoczęto na dużą skalą budowę ośrodków wypoczynkowych i uzdrowiskowych, uregulowano Wisłę i zbudowano nowoczesną jak na tamte czasy drogę do Katowic. Obecnie Ustroń przyciąga przez cały rok rzesze turystów, głównie z pobliskiego Górnego Śląska, i jest obok leżącej po sąsiedzku Wisły najważniejszym środkiem turystyczno-wypoczynkowym w Beskidzie Śląskim.
Ustroń – dla kogo?
W celach przyrodoleczniczych wykorzystywane są miejscowe solanki (chlorkowo-sodowo-wapniowe), a także borowiny ze złoża „Zabłocie”. Służą do leczenia chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, kardiologicznych i nadciśnienia, układu nerwowego, naczyń obwodowych, górnych i dolnych dróg oddechowych, cukrzycy, osteoporozy i otyłości.
Atrakcje Ustronia
W centrum miasta rozpoczyna się kultowy dla wielu Główny Szlak Beskidzki, ciągnący się do Wołosatego w Bieszczadach, liczący więc około 500 kilometrów! Do tego rozpoczynają się tu szlaki na Równicę, Orłową, Czantorię (na którą można wjechać też wyciągiem krzesełkowym). Zimą działają 3 spore ośrodki narciarskie. Do kontaktu z naturą zachęca też Leśny Park Niespodzianek – to wydzielona część lasu bukowego, w którym swobodnie żyją zarówno gatunki rodzime (sarny, jelenie, dziki), jak i niespotykane w Beskidzie (muflony); do tego organizowane są pokazy sokolnicze i jest spory plac zabaw.
Nieopodal leży Park Górski, a w nim między innymi saneczkowy rollercoaster, kino sferyczne, kino 7D, tor do jazdy quadami. Fani starych motocykli mogą zobaczyć takie w Rdzawych Diamentach – Muzeum Motocykli. W Muzeum Ustrońskim główna część poświęcona jest hutnictwu – to w Ustroniu zaczęła działać pierwsza huta w Księstwie Cieszyńskim (przy muzeum jest też skansen hutniczy). Z zabytków sakralnych wymienić trzeba kościół św. Anny, należący do szlaku architektury drewnianej, a także kościół Jakuba Starszego z rokokową amboną z XVIII wieku. W Ustroniu jest kilka sporych parków, w tym Park Kuracyjny, z amfiteatrem.
Po sąsiedzku leży Wisła, z Aleją Gwiazd Sportu, źródłami Wisły na Baraniej Górze i skocznią, na której odbywają się konkursy Pucharu Świata (oczywiście patronem jest Adam Małysz, którego pomnik z... czekolady również można w mieście zobaczyć, w Domu Zdrojowym – za szybą oczywiście).