Nekla to miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim. Przez tę niewielką miejscowość – niespełna 4 tysiące mieszkańców – przepływa Moskawa, jeden z mniejszych dopływów Warty.
Mało znane miasto ma całkiem długą historię, bowiem już na początku XV wieku, konkretnie w 1405 roku, pisano o Niekli (tak w języku staropolskim nazywano mieliznę lub przystań). Osiedlało się tutaj sporo przybyszy zwanych Olędrami, byli to głównie mennonici z Fryzji i Niderlandów, którzy dzięki swym umiejętnościom rolnym, a przede wszystkim znajomości melioracji, osuszali okoliczne bagna, zmieniając je w pola uprawne (dziś jest tutaj cmentarz olęderski). Nekla należała do możnych rodów wielkopolskich i w latach 1725-93 posiadała prawa miejskie, straciła je potem, gdy tereny te włączono do zaboru pruskiego. W 1831 roku przez miasto przeszła zaraza, której pamiątką są praktykowane do dziś pielgrzymki do Grodziszczka.
Po I wojnie światowej w miejscowym dworze otworzono pensjonat dla letników, sondowano także możliwość uczynienia z Nekli uzdrowiska (miejsce to należało wówczas do rodu Żółtowskich, właścicieli uzdrowiska Truskawiec pod Drohobyczem), ale plan nie przyniósł powodzenia, Nekla zwyczajnie nie spełniała ku temu warunków. Zaczęła się rozwijać w zasadzie dopiero po II wojnie światowej, na tyle, że w 2000 roku odzyskała prawa miejskie.
Nekla – dla kogo?
Sama Nekla nie jest uzdrowiskiem, ale działa w jej pobliżu, w Barczyźnie, hotel typu medical spa, w którym oprócz zabiegów upiększających odbywa się również fizjoterapia, można wykupić pakiety terapeutyczne czy pakiet „Zdrowy kręgosłup”.
Atrakcje Nekli
W mieście zachowały się dwa zabytki. Pierwszym jest zespół kościoła parafialnego z przełomu XIX i XX wieku (oprócz kościoła także kaplica, cmentarz, stare ogrodzenie), drugim dwór i otaczający go park z wieloma zabytkami przyrody, w tym z najstarszą w Polsce gruszą. Dwór wybudował ród Żółtowskich w 1870 roku.
Więcej ciekawego można zobaczyć w okolicy. Jest Września z wieloma zabytkami i historycznym układem architektonicznym, a także Kostrzyn – Nekla leży mniej więcej w połowie drogi między nimi – w którym również jest co oglądać, przykładem późnogotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła. Nieco dalej, ale to tylko około 30 kilometrów, leży stare Gniezno, gdzie już roi się od atrakcji.