Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Poniatowa to miasto w województwie lubelskim, w powiecie opolskim (chodzi oczywiście o Opole Lubelskie), w Kotlinie Chodelskiej.

Jak nazwa wskazuje, tutejsze ziemie należały niegdyś do rodu Poniatowskich, którzy mieszkali tu od pierwszej połowy XV wieku (z tego rodu wywodził się Stanisław August Poniatowski); wiadomo też, że miejscowość na pewno istniała już w 1382 roku. Długo zamieszkiwała Poniatową tak zwana szlachta bezkmieca, czyli niemająca poddanych, wywodzili się stąd znamienici żołnierze, rycerz Łukasz z Poniatowej dzielnie walczył pod Grunwaldem, oficer Wronowski służył u króla Sobieskiego pod Wiedniem. Gwałtowny rozwój rozpoczął się tuż przed wojną, kiedy powstało kilka zakładów, losy wojenne były jednak tragiczne (obozy dla jeńców rosyjskich, Żydów, po wojnie dla żołnierzy AK).

Poniatowa otrzymała prawa miejskie w 1962 roku i w tymże samym założono tutaj sanatorium przeciwgruźlicze, jedne z najlepszych w kraju. Jako Samodzielne Publiczne Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc działa ono do dzisiaj. W ostatnich latach mocno inwestuje się tutaj w infrastrukturę turystyczną, a wokół miasta, mimo że jest ono ośrodkiem przemysłowym, środowisko naturalne funkcjonuje w niemal nieskażonym stanie i panuje w nim i wokół niego specyficzny mikroklimat pozytywnie działający na drogi oddechowe.

Poniatowa – dla kogo?

Chociaż Poniatowa nie jest uzdrowiskiem, słynie ze wspomnianego sanatorium, o konkretnym profilu pulmonologicznym.

Poniatowa
Poniatowa / Shutterstock

Atrakcje Poniatowej

W zasadzie jedynym cenniejszym zabytkiem Poniatowej jest stacja Poniatowa Wąskotorowa, z której w sezonie kursują przejażdżki turystyczne (6 kilometrów dalej, w Karczmiskach, działa z kolei Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa, jadąca aż do Opola Lubelskiego). Warto też zobaczyć Izbę Pamięci Aptekarskiej z wystawą dawnych przyrządów aptekarskich. W centrum miasta jest zalew z kąpieliskiem, rybacy bardzo cenią tutejszą Dolinę Dziesięciu Stawów.

Udając się do pobliskich Kraczewic, można odwiedzić secesyjny zespół pałacowy, drewniany kościół z początków XX wieku, a także stadninę oferującą naukę jazdy konnej dla chętnych w każdym wieku. W Kowali stoi stara kaplica dworska z XVII wieku. Około 15 kilometrów stąd leży Nałęczów, a także Kazimierz Dolny.