Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Gołdap to miasto o statusie uzdrowiska, leżące w województwie warmińsko-mazurskim (kiedyś suwalskim; to jedyne uzdrowisko w tym województwie), niedaleko jeziora o tej samej nazwie, przy Puszczy Rominckiej.

W puszczy tej polował cesarz Wilhelm II, a miejsce upolowania jego rekordowych jeleni upamiętniono głazami (po polskiej stronie jest ich 8).

Założono je w 1565 roku, pięć lat później zyskało prawa miejskie. Przeżywało trudne okresy – poważnie zniszczono je w trakcie obu wojen światowych. W czasie II wojny światowej to stąd kierowano niemieckimi akcjami lotniczymi nad Atlantykiem, a także od Norwegii po Egipt. Obecnie szczyci się mianem miasta o najczystszym powietrzu w Polsce!

Gołdap – dla kogo?

Jest to uzdrowisko klimatyczno-borowinowe (złoża borowiny znajdują się nieopodal, we wsi Niedrzwica), wydobywa się także wody lecznicze i mineralne, zajmuje się leczeniem schorzeń narządów ruchu, reumatycznych, stanów pourazowych, chorób kardiologicznych, układu oddechowego, nerwowego i chorób kobiecych. Do tego leczenie otyłości, problemów skórnych czy osteoporozy. Na miejscu dostępne są też ośrodki typu spa & wellness.

Gołdap
Gołdap / Shutterstock

Atrakcje Gołdapi

Jest bogato i bardzo różnorodnie. Pewnie wielu się zdziwi, ale Gołdap to także... ośrodek narciarski – na stokach Pięknej (Gołdapskiej) Góry jest 5 wyciągów narciarskich i trasy zjazdowe! Nad jeziorem nie tak dawno stanęły tężnie i grota solna, sam Park Zdrojowy jest także praktycznie nowy – pierwsze obiekty stanęły w 2013 roku, są więc nowoczesne, sporo jest w nim atrakcji dla najmłodszych.

Mimo zniszczeń wojennych znajdzie się trochę zabytków, w tym odbudowana w latach 80. katedra NMP Matki Kościoła, pochodząca z 1560 roku. Są dwie efektownie prezentujące się wieże ciśnień (na jednej punkt widokowy), zespół dawnych koszarów, kamienice z przełomu XIX i XX wieku.

W leżącej niedaleko Rapie znajduje się XIX-wieczny grobowiec rodu von Fahrenheid w kształcie piramidy, zaś w Stańczykach mosty arkadowe zwane „Akweduktami Północy”. Puszcza Romincka i Las Kumiecie naszpikowane są pozostałościami po II wojnie światowej, są tu bunkry i inne fortyfikacje. Można przejechać się nad jezioro Hańcza, najgłębsze w Polsce (według niektórych źródeł nawet do 113 metrów).

Nietypową atrakcją jest „Bezkrwawe Safari” – gospodarstwo, po którym jeździ się samochodem terenowym wśród setek dzikich zwierząt, w tym jedynego w Europie stada jeleni marali. Jako że niedaleko stąd i do Rosji, i na Litwę, smakosze mają okazję spróbować obu tych tradycyjnych kuchni, Gołdap uchodzi też za „stolicę kartaczy”.