Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Skomielna Czarna to wieś w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim. To Beskid Makowski, wieś leży w dolinie rzeki Bogdanówki.

Założyli ją w połowie XVI wieku Jordanowie z Zakliczyna. W okresie międzywojennym miejscowość stała się popularnym letniskiem, a w czasie II wojny światowej działało tu sanatorium dla niemieckich żołnierzy.

Dziś Skomielna Czarna nie ma statusu uzdrowiska, ale na jej terenie działa Hotel Olivia Medical SPA.

Skomielna Czarna – dla kogo?

Na terenie ośrodka organizowane są turnusy rehabilitacyjne, szczególnie zalecane dla osób ze schorzeniami narządów ruchu, neurologicznymi, reumatologicznymi, chorobami skóry, osteoporozą, dyskopatią i chorobą niedokrwienną kończyn dolnych.

Skomielna Czarna
Skomielna Czarna, fot. Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Atrakcje Skomielnej Czarnej

W miejscowym kościele zobaczyć można znany z uzdrowień obraz Matki Bożej Kołomyjskiej, powstały w pierwszej połowie XVII wieku (to jedna z pierwszych kopii obrazu z Jasnej Góry, zakupiona podobno na Węgrzech przez księcia Władysława Opolczyka). Związana jest z nim ciekawa historia, bowiem z Kołomyi przywiozły go, potajemnie, wycięty z ram, dwie siostry Kossowskie, które przesiedlano z Kresów Wschodnich (początkowo był w Mielcu, potem w Krakowie). Do obrazu tego w każdą pierwszą niedzielę września pielgrzymują byli mieszkańcy Kołomyi oraz ich potomkowie mieszkający na terenie Polski i w innych krajach na emigracji.

We wsi zobaczyć można oprócz tego drewnianą kaplicę z XVIII wieku, będącą częścią zespołu dworskiego, a na dróżkach wśród pól kamienne figurki z XIX wieku. Zimą działa tu wyciąg narciarski, z ratrakowaną i sztucznie naśnieżaną trasą.

W okolicy z ciekawszych miejsc polecić można rezerwat krajobrazowy „Las Gościbia” (jeden z największych w Beskidach, słynący ze storczyków, a także pozostałości po obozie partyzanckim), Jordanów czy wreszcie Rabkę-Zdrój, a w przeciwnym kierunku Lanckoronę i Kalwarię Zebrzydowską (wszystkie miejscowości leżą mniej niż 20 kilometrów od Skomielnej Czarnej).