Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Alergia to powtarzająca się reakcja organizmu reagującego na substancję uczulającą, czyli na alergen. Jej leczeniem zajmuje się alergologia.

Wyróżnia się trzy typy alergii: wziewną (czyli alergeny wdychamy, do takich alergii zalicza się katar sienny czy astmę alergiczną), kontaktową (dochodzi do reakcji skóry, wysypek itp.) oraz pokarmową (alergeny dostają się poprzez przewód pokarmowy; ten typ alergii uważa się za najbardziej rozwojowy, na całym świecie przybywa najwięcej właśnie chorych na alergię pokarmową). Można jeszcze dodać do tego alergię na leki czy jad niektórych owadów.

Alergia jest niestety chorobą przyszłości. Kilka dekad temu alergików było niewielu, dziś ogromna ilość osób zmaga się z różnego typu alergiami – na całym świecie jest ich około 1,5 miliarda, ale są obszary (głównie mocno uprzemysłowione, Europa, USA), gdzie skłonności do alergii występują u niemal co drugiej osoby! W Polsce to w przybliżeniu około 12-13 milionów osób. Alergie są dziedziczone (jeśli dwoje rodziców to alergicy, szansa na alergię u dziecka przekracza 60%, jeśli jedno z nich – około 40%), lecz o wiele większy wpływ na ich gwałtowny przyrost ma dieta, styl życia, zanieczyszczenie środowiska, ale i... zbyt sterylny tryb życia.

Jeśli chodzi o alergie pokarmowe, najczęściej uczulają ludzi białka mleka krowiego, białka jajek, orzechy (zwłaszcza arachidowe), białka pszenicy, białka soi, ryby, mięczaki i skorupiaki. To one odpowiadają za ponad 90% przypadków alergii.

Alergologia
Alergologia / Shutterstock

Wśród chorób alergicznych leczonych w sanatoriach wymienić można alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, astmę, atopowe zapalenie skóry, alergie pokarmowe, pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy, alergie na leki i czynniki biologiczne, alergie na jady. Na miejscu przeprowadzane są testy skórne, badania krwi na obecność IgE, badania spirometryczne, pikflometria, stosowanie diety eliminacyjnej.

Alergologia – jakie sanatorium?

Leczenie alergii dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wśród uzdrowisk, w których leczone są alergie, wymienić można Ciechocinek, Krynicę-Zdrój, Kołobrzeg, Muszynę, Polanicę-Zdrój, Rabkę-Zdrój, Szczawnicę, Ustroń czy Żegiestów-Zdrój. Leczenie prowadzi również wiele ośrodków poza uzdrowiskami, a także ośrodki typu medical & SPA.