Sękowa to wieś w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, nad rzeką Sękówką.
Według źródeł historycznych została założona przez niejakiego Nikla, Niemca z pochodzenia, w tak zwanym Sękowym Lesie, na co zezwolił sam Kazimierz Wielki w 1363 roku. To jeden z najstarszych ośrodków wydobycia ropy naftowej w Polsce, udziały w tutejszych kopalniach miał między innymi Ignacy Łukasiewicz (działały aż do II wojny światowej). W 2003 roku miejscowość wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO za sprawą tutejszych drewnianych kościołów. Od pewnego czasu miejscowe władze rozwijają projekt rozbudowy infrastruktury uzdrowiska Wapienne, ma zostać zbudowany Park Zdrojowy z amfiteatrem, tężnią, placami zabaw, wieżą widokową na górze Ferdel.
Wapienne to wieś w gminie Sękowa, od 1986 roku mająca status uzdrowiska (uznawane jest czasem za najmniejsze polskie uzdrowisko, ale jeśli rozbudowa się powiedzie, z pewnością się to zmieni). Wieś została założona nieco później niż Sękowa, bowiem w roku 1546, zamieszkiwali ją głównie Łemkowie. Już w XVII wieku tutejszymi wodami próbowano leczyć choroby weneryczne. Wiadomo, że leczyli się tutaj żołnierze napoleońscy, a w połowie XIX wieku istniała już niezła infrastruktura uzdrowiskowa – pod zaborami miejscowość znano jako Schwedelbad.
W okresie międzywojennym ziemie w Wapiennem należały do chłopów i, co jest z pewnością ciekawostką, leczyli się w nim głównie właśnie chłopscy kuracjusze, było skromnie, ale w porównaniu z innymi uzdrowiskami bardzo tanio. Uzdrowisko zniszczono w czasie II wojny światowej, ale od połowy lat 50. znów przyjmowani są kuracjusze (pełne turnusy organizowane są jednak dopiero od 1979 roku).
Sękowa (Wapienne) – dla kogo?
W leczeniu wykorzystuje się tutejszy klimat, borowinę, a przede wszystkim wody siarczkowo-siarkowodorowe. Wapienne przyjmuje głównie kuracjuszy cierpiących na choroby reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, układu krążenia, dermatologiczne, układu oddechowego, nerwowego, wydzielania wewnętrznego i przemiany materii, ponadto choroby kobiece, alergie i przewlekły stres.
Atrakcje Wapiennego i Sękowej
W samym Wapiennem na uwagę zasługuje cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej, więcej miłośnicy zabytków znajdą w Sękowej: drewniany kościół św. Filipa i św. Jakuba (pochodzi z około 1520 roku) z polichromowanym ołtarzem i neogotycki kościół św. Józefa.
Niedaleko znajduje się rezerwat Kornuty z wychodniami skalnymi i pojedynczymi skałami o ciekawych kształtach. W rezerwacie są jaskinie szczelinowe, w tym długa na 200 metrów Jaskinia Mroczna, w której licznie zimują nietoperze. Kamienną formację, zwaną Diablim Kamieniem, znaleźć można również na terenie Folusza, w Bartnem zobaczyć można pozostałości łemkowskich chyży.
Blisko do Magurskiego Parku Narodowego (na szlakach pusto, tak wyglądały Bieszczady jeszcze kilka dekad temu), a także do Gorlic, a więc pierwszego miasta na świecie, w którym zapalono latarnię naftową. W Libuszy jest Muzeum Przemysłu Naftowego, zaś leżący niewiele dalej Biecz zwano potocznie „małym Krakowem”. Z kolei w Trzcinicy czeka „karpacka Troja”, stanowisko archeologiczne z epoki brązu.