Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Żegiestów-Zdrój to osada wsi Żegiestów (leżąca około 1,5 kilometra od jej centrum), o statusie uzdrowiska, leżąca w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, nad rzeką Poprad.

Sam Żegiestów już w XVI wieku należał do biskupów krakowskich, za datę założenia przyjmuje się rok 1575, z czasem zasiedlili go Łemkowie, którzy w okresie międzywojennym i tuż po II wojnie światowej stanowili aż 95% mieszkańców!

Część Żegiestowa, obecny Żegiestów-Zdrój i Łopatę Polską, uznano za obszar uzdrowiskowy w 1924 roku, ale już w 1846 roku korzystano tu z ujęcia wody mineralnej „Anna”, które odkrył węgierski szlachcic o polskim nazwisku, Jakub Ignacy Medwecki, nota bene kierownik kąpielisk uzdrowiskowych w Muszynie. Uzdrowisko rozwinął jego syn Karol, a wydatnie pomogła mu w tym budowa trasy kolejowej z Tarnowa do Muszyny z przystankiem w Żegiestowie-Zdroju. Wówczas stanął Dom Zdrojowy, liczne wille i pensjonaty (zachowała się tylko Żegotka), Nowe Łazienki i Park Zdrojowy z oświetleniem naftowym i słynnymi na całą okolicę żegiestowskimi różami.

Warunki były na tyle dobre, że Karol Medwecki ogłaszał się w prasie, aby... goście absolutnie nie przyjeżdżali bez rezerwacji. Trzeba przyznać, że goście byli majętni – za przejazd dorożką z Krynicy i z powrotem życzono sobie 12 złotych, a za tyle można było kupić 2 pary luksusowych męskich butów z cholewami (na dzisiejsze czasy byłaby to więc cena czterocyfrowa). Gospodarz witał ich osobiście, zazwyczaj winem i wodą mineralną (czasem zmieszanymi), niekiedy i obiadem. Jego śmierć, a potem I wojna światowa zatrzymały rozwój Żegiestowa-Zdroju, ale w okresie międzywojennym uzdrowisko znów stanęło na nogi, podobnie jak po II wojnie światowej, kiedy to już w 1947 roku zaczęli przyjeżdżać kuracjusze.

Do niemal 2000 roku Żegiestów-Zdrój rozwijał się znakomicie, potem nastał czas chwilowej stagnacji, a sanatoryjne budynki zaczęły poważnie niszczeć, jednak w ostatnich latach na szczęście wydaje się to już być historią, głównie za sprawą rodziny Cechini, potomków sycylijskich budowniczych kolei w Krynicy, która odbudowuje infrastrukturę, wzorując się na szwajcarskich kurortach.

Żegiestów-Zdrój – dla kogo?

Występują tu szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe i wodorowęglanowo-magnezowo-sodowe, w sumie 4 ujęcia wód leczniczych. Leczenie prowadzone jest w następujących profilach: choroby reumatologiczne, układu trawienia, nerek i dróg moczowych, górnych i dolnych dróg oddechowych, osteoporoza, cukrzyca i otyłość.

Żegiestów
Żegiestów / Shutterstock

Atrakcje Żegiestowa

W Łopacie Wielkiej wciąż działa sanatorium „Wiktor” (obecnie „Wiktor Cechini Medical & SPA”), przykład modernistycznej architektury II RP. Swego czasu było niezwykle nowoczesne – wnętrze to marmur i granit, była sala balowa, a także taras na dachu. W XXI wieku zostało odnowione i odrestaurowane zgodnie z pierwotnym założeniem. Swego czasu zakupem ziemi, na której stoi sanatorium, bardzo zainteresowany był Jan Kiepura.

W Żegiestowie jest cerkiew św. Michała Archanioła, można także przejść lub przejechać na Słowację atrakcyjną widokowo kładką do Sulina (działa tam źródło wody mineralnej „Sulinka”, znane już od blisko 200 lat). Żegiestów-Zdrój to pijalnia „Anna”, a także uroczy kościół św. Kingi. W Żegiestowie kończą się spływy Popradem, organizowane z Muszyny, można więc podjechać do tego uzdrowiska i nie martwić się o powrót. Blisko też do Krynicy-Zdroju, a w okolicach znaleźć można cerkiewki należące do Szlaku Architektury Drewnianej.