Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Kamień Pomorski to miasto leżące w województwie zachodniopomorskim, pierwsza historyczna stolica Pomorza. Położone jest 8 kilometrów od brzegu morza, nad brzegami Zalewu Kamieńskiego na rzece Dziwnie.

Nazwę swą zawdzięcza ogromnemu, szerokiemu na 20 metrów głazowi narzutowemu w korycie rzeki (według legendy stojąc na nim, Bolesław Krzywousty przyjął delegację miejscowych żeglarzy; dziś głaz jest o wiele mniejszy niż kiedyś, gdyż pozyskiwano z niego materiały budowlane). Prawa miejskie Kamień Pomorski ma już od 1274 roku, ale osada w tym miejscu została umieszczona na mapie antycznej Ptolomeusza z II wieku, a osadnictwo na pewno intensywnie rozwijało się przynajmniej od IX wieku, kiedy to powstała tu siedziba rybacka i portowa zasiedlona przez plemię Wolinian.

W XI wieku znajdował się tu już spory gród, siedziba książąt zachodniopomorskich. Wiek później osada była już otoczona wałami i fortyfikacjami, działał w niej spory plac targowy – paradoksalnie rozwój Kamienia Pomorskiego związany jest z upadkiem innej osady, Wolina. Dalsze losy były burzliwe, obejmują między innymi najazdy Duńczyków, Brandemburczyków i Szwedów, a w międzyczasie miasto omal nie zostało opuszczone po zapiaszczeniu ujścia Dziwny. Ogromne szkody wyrządziła też II wojna światowa, a w zasadzie Armia Czerwona, która zniszczyła większość Starego Miasta.

Na terenie Kamienia Pomorskiego występują źródła solankowe, odkryte bardzo przypadkowo w 1876 roku, a także pokłady borowiny, miejscowość zyskała więc status uzdrowiska. Początkowo było to kameralne, mniej znane z uzdrowisk, dodatkowo jego rozwój przerwała II wojna światowa. W tej chwili jednak baza zabiegowa uchodzi za jedną z lepszych i bardziej rozpoznawalnych w Polsce.

Kamień Pomorski – dla kogo?

Na terenie miasta działa pięć zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Prowadzone jest w nich leczenie chorób reumatycznych, kardiologicznych i nadciśnienia (w tym wczesna rehabilitacja), dolnych dróg oddechowych, neurologicznych, ortopedyczno-urazowych oraz dziecięcych (choroby kardiologiczne, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby górnych dróg oddechowych).

Kamień Pomorski
Kamień Pomorski / Shutterstock

Atrakcje Kamienia Pomorskiego

Stare Miasto zostało zniszczone, a potem zabudowane brzydkimi blokami, ale sam układ zachował się i jest wpisany w rejestr zabytków. Jest tam barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (wielokrotnie go jednak przebudowywano), ładny ratusz, Wieża Piastowska czy Brama Wolińska. Na Osiedlu Katedralnym zobaczyć można konkatedrę św. Jana Chrzciciela, ufundowaną przez Kazimierza I jeszcze w XII wieku (budowę ukończono jednak dopiero w XV wieku), a w niej piękny ołtarz i zachwycające organy kamieńskie. W pobliżu jest pałac biskupi, kanonia, plebania katedralna z XVIII wieku, pozostałości murów dawnego osiedla katedralnego.

W Muzeum Kamieni zobaczyć można ogromne geody z ametystami, skamieniałe gniazdo dinozaura kaczodziobego, kompletne szkielety przedpotopowych gadów, a nawet obiekty z kosmosu, na przykład kamienie z Księżyca i meteoryt Gibeon. Na zalewie działa pokaźna marina z wypożyczalnią sprzętu, są organizowane rejsy wycieczkowe po zalewie, do Dziwnówka lub nawet na pełne morze. Przy obwodnicy można zagubić się w labiryncie, którego alejki tworzą drzewka iglaste. Przy brzegu Wyspy Chrząszczewskiej zobaczyć można wspomniany już kamień, zwany Królewskim (lub Diabelskim) Głazem.