Mielno to miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, położone nad Bałtykiem i jeziorem Jamno. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od słowa „mielizna”, a oficjalnie miejscowość nosi ją od 1947 roku, wcześniej znana była pod niemieckim Grossmöllen.
To cenione kąpielisko morskie, a także przystań rybacka (przed kilkudziesięciu laty rozważano tu budowę potężnego portu, ale plany nigdy nie zostały zrealizowane). Wiadomo, że istniało już w XIV wieku, bowiem osadę zniszczyły w 1410 roku wojska Władysława Jagiełly i księcia Witolda. Pierwsi letnicy pojawili się tutaj w połowie XIX wieku, ale do wieku XX ich liczba oscylowała w granicach 500-1000 rocznie... Potem zaczęły tu powstawać luksusowe pensjonaty, które zresztą do dziś można odwiedzić.
Obecnie to jeden z najpopularniejszych kurortów tej części wybrzeża. Miasto – prawa miejskie świeżutkie, od 2017 roku – nie ma statusu uzdrowiska, ale działa w nim kilka ośrodków typu medical wellness & spa oraz ośrodków rehabilitacyjno-wypoczynkowych.
Mielno – dla kogo?
Pakiet zabiegów rehabilitacyjnych jest bardzo szeroki, obejmuje między innymi choroby urazowo-ortopedyczne, cukrzycę, reumatologiczne, układu krążenia, układu oddechowego, układu moczowo-płciowego, hemofilię, padaczkę, upośledzenia umysłowe, mózgowe porażenie dziecięce, schorzenia metaboliczne.
Atrakcje Mielna
Mielno uchodzi za stolicę morsujących, stąd też i pomnik Morsa, a zimą Międzynarodowy Zlot Morsów. Przede wszystkim to atrakcje związane z wodą – czyste kąpieliska, do głównego prowadzi deptak, a także przystań rybacka w Unieście nad jeziorem Jamno; jest i wypożyczalnia sprzętu wodnego w przystani żeglarskiej. W samej miejscowości znajduje się park dworski z przełomu XVIII i XIX wieku oraz zabytkowy kościół pw. Przemienienia Pańskiego, którego początki datuje się na XV wiek.
Bardzo często miejscowość odwiedzają rodziny z dziećmi, stąd dla najmłodszych przewidziano masę atrakcji z parkiem linowym Tukan (ponad 70 różnych atrakcji, w tym 80-metrowe zjazdy tyrolskie), ogrodami z labiryntem (długość korytarzy to 3 kilometry!) i wesołym miasteczkiem na czele. Na spacer zaś można wybrać się aleją lipową do pobliskiego Mielenka (wokół Mielna jest poza tym mnóstwo tras rowerowych) lub ruszyć na Leśną Pętlę Przygód i Tajemnic, gdzie po drodze natkniemy się na wydmy, stare bunkry, punkty widokowe, a nawet średniowieczne grodziska (trasa ciągnie się do Chłopów).