Supraśl to miasto w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, otoczone Puszczą Knyszyńską, leżące nad rzeką Supraślą.
Już w 1501 roku stanął tu prawosławny monaster (według legendy stanął tam, gdzie zatrzymał się puszczony na wodę przez mnichów z Gródka krzyż), później pojawiła się cerkiew i mnisze pustelnie. Wkrótce potem wokół włości należących do duchowieństwa zaczęła się rozwijać osada, a sam monaster stał się znaczącym ośrodkiem kulturalnym i religijnym. Po zmianach – konfiskata mienia kościelnego, zabory – miejscowość zyskała prawa miejskie, ale jednocześnie jej rozwój zahamował gwałtowny wzrost znaczenia Białegostoku.
II wojna światowa przyniosła miastu szereg tragedii – Armia Czerwona zniszczyła budynki klasztorne i Pałac Opatów, Niemcy z kolei miejscową synagogę. Na szczęście wiele zniszczonych budynków zostało odtworzonych z wykorzystaniem ocalałych fragmentów, zaś sam klasztor oddano już w latach 90. XX wieku Kościołowi Prawosławnemu. W porównaniu z pobliskim Białymstokiem (Supraśl jest wliczany do aglomeracji białostockiej) to spokojne miejsce, gdzie można poczuć klimat Podlasia.
Supraśl – dla kogo?
Czyste powietrze, mikroklimat, a przede wszystkim bardzo bogate złoża borowin ze wsi Podsokołda to elementy, które zadecydowały o przyznaniu miastu statusu uzdrowiska. Leczy się w Supraślu choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, neurologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, kobiety po mastektomii.

Atrakcje Supraśla
Na pewno zaliczyć do nich trzeba monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa, jeden z pięciu męskich klasztorów prawosławnych w Polsce, zbudowany tak, by pełnić również funkcje obronne (na planie czworokąta, z wieżami), ciekawostką jest obronna cerkiew. W budynkach klasztornych, konkretnie w Pałacu Archimandrytów, znajduje się Muzeum Ikon, chyba jedno z ciekawszych muzeów na Podlasiu.
Przyjemnie przejść się bulwarem nad Supraślą. Jest piękny Pałac Buchholtzów (i jeszcze piękniejsze chyba grobowce tego rodu), drewniane Domy Tkaczy (miasto kiedyś było ważnym ośrodkiem sukienniczym). Supraśl jest bramą do Puszczy Knyszyńskiej z jedną z ostój żubra i Silvarium (dobrze oznaczone ścieżki, kładki przez bagno, wieża widokowa).
W tej to okolicy powstała swego czasu osada Wierszalin założona przez samozwańczego proroka Ilję, można jeszcze zobaczyć pozostałości po jej zabudowaniach. Dziś nazwa Wierszalin przetrwała oczywiście w nazwie działającego tutaj słynnego teatru. Bliziutko z Supraśla do Białegostoku i do tatarskich Kruszynian.