Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Ciechocinek to miasto uzdrowiskowe na Kujawach, w województwie kujawsko-pomorskim, między Toruniem a Włocławkiem; prawa miejskie posiada od 1916 roku, ale już w XIV wieku pisano o wsi Ciechocino, a nazwa Ciechocinek była wymieniona w pismach z 1520 roku.

Jedno z najstarszych i najbardziej znanych uzdrowisk w kraju, cieszące się niemal statusem kultowego, opiewane w licznych piosenkach sławiących klimat tego miejsca, jego piękno, a także anegdotyczne już niemal zjawisko „sanatoryjnych miłości”. Po raz pierwszy zaczęto tutaj wykorzystywać regularnie solankę do celów leczniczych w 1836 roku i tę datę uznaje się za początek powstania uzdrowiska (status uzdrowiska nadano Ciechocinkowi w 1922 roku). Znajdują się tutaj liczne źródła wód leczniczych, chlorkowo-sodowych, bromkowych, jodkowych, żelazistych, borowych. Powodzeniem cieszą się wody mineralne Krystynka i Ciechocinka, znajdziemy tu również w sprzedaży napoje smakowe i sól jadalną na bazie miejscowych produktów.

Ciechocinek – dla kogo?

Przede wszystkim leczy się w Ciechocinku choroby narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, ale i ginekologiczne, układu krążenia, układu oddechowego i nerwowego. W Ciechocinku działa kilkanaście zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Uzdrowisko ma bardzo łagodny klimat i szczególnie polecane jest osobom wrażliwym na zmiany pogody, a także tym mającym trudności z aklimatyzacją. Ze względu na dużą zawartość ozonu, jodu i bromu w powietrzu dobrze czują się tu kuracjusze z problemami z tarczycą. Tutejsze solanki uważane są za pozytywnie oddziałujące na zdrowie najmłodszych w przypadku ich przewlekłych kłopotów z drogami oddechowymi.

Ciechocinek
Ciechocinek / Shutterstock

Atrakcje Ciechocinka

Odwiedzić trzeba Park Zdrojowy, założony w drugiej połowie XIX wieku (w nim pijalnia w stylu szwajcarskim oraz muszla koncertowa w stylu zakopiańskim), zachwycający kwietnymi dywanami, a także rezerwat florystyczny Ciechocinek, w którym rosną unikatowe słonorośla. Obowiązkowo także słynne zabytkowe tężnie, dwie starsze wybudowano w latach 1824-33, trzecią w 1859 roku, a za ich budową stał Stanisław Staszic. Są one największą w Europie konstrukcją przystosowaną do odparowywania wody z solanki, łączna ich długość to prawie 1750 metrów.

Jednym z bardziej rozpoznawalnych elementów uzdrowiska są fontanny Jaś i Małgosia oraz Grzybek, z 1925/26 roku, doprowadzający solankę do tężni z głębokości 415 metrów. Ciechocinek znany jest także z zespołów Łazienek – znajdziemy tam aż 4 Łazienki, najstarsze z pierwszej połowy XIX wieku. Jest drewniany Teatr Letni, jeden z zaledwie trzech tego typu budynków w Europie (a przed nim pomnik Jerzego Waldorffa z ukochanym jamnikiem), zabytkowy dworzec kolejowy z unikalną Galerią Staroci, ukochany przez Ignacego Mościckiego Dworek Prezydenta RP czy warzelnia soli z 1830 roku, częściowo zamieniona w niewielkie muzeum.

Z innych atrakcji na pewno wymienić należy ciechociński deptak sław czy drewnianą cerkiew św. Michała Archanioła. W mieście odbywa się kilka ciekawych festiwali, między innymi Festiwal Piosenki i Kultury Romów, Festiwal Operowo-Operetkowy lub Festiwal Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.