Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Stegna to wieś w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, położona na Żuławach Wiślanych, w rejonie Mierzei Wiślanej. Siedziba gminy Stegna, zwanej potocznie „bursztynową gminą”.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z czasów średniowiecznych, konkretnie z 1432 roku – leżała (a w zasadzie były to dwie osobne osady, Steegen i Kobbelgrube, jedna nad morzem, druga zlokalizowana w okolicach zbudowanego kościoła) na trasie szlaku bursztynowego. W 1465 roku trwały tu obrady związane z zawarciem pokoju toruńskiego (stronę polską reprezentował między innymi Jan Długosz). Stegna w czasie rozbiorów należała do Prus, a po 1919 roku do Wolnego Miasta Gdańsk. Dziś to rozpoznawalna na mapie turystycznej miejscowość wypoczynkowa-letniskowa, której sporą zaletą jest położenie na terenach mało zurbanizowanych.

Stegna – dla kogo?

Stegna nie ma statusu uzdrowiska, ale położenie – morze, las sosnowy – tworzy korzystny dla zdrowia klimat i warunki do talasoterapii. Działa tutaj zresztą sanatorium „Fala”, przed którym znajduje się dodatkowo tężnia solankowa. Oferowanych w nim jest wiele zabiegów w zakresie fizykoterapii, hydroterapii, kinezyterapii i masażów. Sanatorium ma podpisany kontrakt z ZUS-em w ramach rehabilitacji schorzeń narządu ruchu i układu krążenia, a także organizuje turnusy rehabilitacyjne ogólnousprawniające z dofinansowanie PFRON (dotyczą ponad 50 dysfunkcji).

Stegna
Stegna, fot. miszaszym / Shutterstock.com

Atrakcje Stegny

Najbardziej znanym zabytkiem wsi jest szachulcowy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pochodzący z XVII wieku, ale zbudowany na fundamentach starszej gotyckiej budowli – warto wejść do środka i zobaczyć pięknie zdobioną ambonę, ołtarz i malowidła na suficie. W kościele co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy. Zabytkowa jest także plebania z początków XIX wieku. Odwiedzić można muzeum Bursztynowa Komnata, gdzie obok zbiorów jantaru można się dowiedzieć wiele o jego powstawaniu (i poznać miejscowe legendy).

Stegna jest węzłem turystycznej kolejki wąskotorowej – jej odkryte wagony jeżdżą do Sztutowa, Mikoszewa i Nowego Dworu Gdańskiego. Na terenie gminy pozostały dawne posiadłości mennonitów – dziś to skanseny z drewnianymi budynkami pochodzącymi z XVIII/XIX wieku (Drewnica, Tujsk, Żuławki). W Stegnie jest ładna piaszczysta plaża, otoczona lasem sosnowym, są też tutaj dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Dla najmłodszych można polecić park linowy, a także unikatową atrakcję, jaką jest coroczna wystawa zabawek z tak zwanych Kinder Niespodzianek – w Gminnym Ośrodku Kultury można ich zobaczyć kilka tysięcy, najstarsza pochodzi z 1976 roku (to najprawdopodobniej największy taki zbiór w Europie)!

W pobliżu zobaczyć można 3 zwodzone mosty: w Rybinie, na rzece Szkarpawie i Wiśle Królewskiej, a także rezerwat Mewia Łacha, na której gniazduje kilkaset tysięcy ptaków, głównie mew (samej mewy pospolitej jest około 150 tysięcy) i kaczek.