Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Przemiana materii narażona jest na tak zwane choroby metaboliczne, a więc związane z wystąpieniem zaburzeń na różnych etapach metabolizmu.

Procesy metaboliczne pozwalają na wchłanianie potrzebnych naszemu organizmowi składników/substancji, czasem też związane są z prawidłowym pozbywaniem się z organizmu składników/substancji szkodliwych lub niepotrzebnych. Są bardzo różnorodne i nie dają jednakowych objawów, w zasadzie każda z nich ma własne. Zalicza się do nich: cukrzycę, zaburzenia lipidowe, dnę moczanową, osteoporozę oraz różne rzadsze choroby dziedziczne, typu fenyloketonuria czy choroba Gauchera.

Przemiana materii
Przemiana materii / Shutterstock

Przemiana materii i choroby metaboliczne – jakie sanatorium?

Sanatoria w uzdrowiskach mają w swych profilach leczenie cukrzycy i osteoporozy. Leczeniem cukrzycy zajmują się między innymi: Ciechocinek, Czerniawa-Zdrój, Długopole-Zdrój, Horyniec-Zdrój, Kołobrzeg, Krynica-Zdrój, Polańczyk, Rabka-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Ustroń, Wysowa-Zdrój czy Żegiestów-Zdrój. Z kolei leczeniem osteoporozy: Augustów, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Cieplice, Czerniawa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój, Horyniec-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Kołobrzeg, Lądek-Zdrój, Połczyn-Zdrój, Solec-Zdrój, Sopot, Swoszowice, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustroń, Wysowa-Zdrój, Żegiestów-Zdrój.

Do chorób związanych z przemianą materii zalicza się niekiedy ponadto schorzenia tarczycy oraz otyłość. Leczeniem otyłości zajmują się ośrodki w następujących uzdrowiskach: Ciechocinek, Horyniec-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Kołobrzeg, Krasnobród, Kudowa-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Sopot, Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Świnoujście, Ustroń, Wysowa-Zdrój, Złockie (Muszyna) oraz Żegiestów-Zdrój. Do tego w Skierniewicach-Makowie, który zaliczany jest do obszarów ochrony uzdrowiskowej.

Dzieci i młodzież do lat 18 najczęściej dostają skierowanie do Rabki-Zdroju, Kołobrzegu, Ciechocinka i Kudowy-Zdroju.