Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Karpacz to miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, leżące u stóp Śnieżki, w dolinie rzeki Łomnicy.

Prawa miejskie posiada dopiero od 1960 roku, ale miejsce to ma długą historię: już w XII wieku swe siedziby założyli na miejscu dzisiejszego Karpacza... poszukiwacze złota (nie na darmo jedna z dzielnic nosi nazwę Płuczki). Sam Karpacz wymieniany jest natomiast w XIV-wiecznych „Księgach Walońskich”. Wydobywano tu srebro i ołów, a w XVII wieku uchodźcy z Czech położyli podwaliny pod tutejsze ziołolecznictwo – medykamenty z Karpacza słynęły wtedy w Europie.

W drugiej połowie XIX wieku osada zaczęła przyjmować turystów i tak rozpoczął się jej gwałtowny rozwój. Po wojnie długo wahano się między nową nazwą – niemiecka Krummhübel oczywiście nie wchodziła w grę: był więc Karpacz krótko Szterlingowem, Krzywą Górą i Dragosławicami, nim w końcu stanęło na obecnej. Dziś to jeden z prężniejszych ośrodków turystycznych w regionie, dysponujący kilkunastoma tysiącami miejsc noclegowych i atrakcjami zarówno w okresie zimowym (narciarstwo), jak i letnim (turystyka górska).

Z Karpaczem, jak i Karkonoszami, związane są legendy o Duchu Gór (zwanym też Sowiduchem, Krakonosem lub Liczyrzepą) – pojawiają się zarówno w folklorze polskim, jak i czeskim czy niemieckim: podobno usłyszał o nim sam Tolkien i zainspirował się tą postacią, tworząc Gandalfa.

Karpacz – dla kogo?

Karpacz nie jest uzdrowiskiem, ale na jego terenie działa chociażby Centrum Medyczne Karpacz czy Kompleks Wypoczynkowo-Sanatoryjny Sandra SPA. Organizowane są turnusy rehabilitacyjne, między innymi związane z chorobami urazowo-ortopedycznymi i kręgosłupa, zaś w Centrum Medycznym Karpacz (wcześniej znanym jako Centrum Pulmunologii i Alergologii w Karpaczu) funkcjonuje osiem oddziałów szpitalnych, w tym znakomity oddział rehabilitacji pulmonologicznej.

Karpacz
Karpacz / Shutterstock

Atrakcje Karpacza

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem w Karpaczu jest oczywiście Świątynia Wang – została zbudowana z drewna sosnowego nasyconego żywicą w XII wieku w norweskiej miejscowości Vang, łącząc elementy sztuki romańskiej z tradycjami nordyckimi. Dzięki staraniom hrabiny Franciszki von Reden została sprowadzona do Karpacza i tam złożona (w niedzielę i święta odprawiane jest tutaj ewangelickie nabożeństwo, po rozpoczęciu nikt, kto się spóźni, nie jest wpuszczany do wnętrza).

W Miejskim Muzeum Zabawek zgromadzono ponad 2000 eksponatów z całego świata. To nie jedyna atrakcja dla młodszych gości – jest miasteczko w stylu Dzikiego Zachodu (Western City, w zasadzie leży w Ściegnach koło Karpacza), tor saneczkowy Kolorowa (jeden z najdłuższych w kraju) czy Karkonoskie Tajemnice, gdzie można się dowiedzieć więcej o Duchu Gór, ale i miejscowym folklorze i tajemnicach dawnych gwarków z Walonii.

Oczywiście ogromną atrakcją są szlaki górskie, wiodące między innymi na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę (ze słynnym obserwatorium; szlaków o różnych poziomach trudności jest kilka), a także na ciekawe formacje skalne zwane Słonecznikiem czy Pielgrzymami. Przy zaporze na Łomnicy podziwiać można sztuczny wodospad (naturalny jest z kolei w okolicach wyciągu na Kopę).

Z niecodziennych atrakcji trzeba wymienić ulicę Skrzatów Karkonoskich, oficjalnie uznawaną za najmniejszą w Polsce, a także punkt na ulicy Strażackiej, w którym to położona na ziemi butelka... potoczy się pod górę. W pobliskich Kowarach można zwiedzać tamtejsze sztolnie, blisko też do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby (a stamtąd łatwo już dojechać do Czech, chociażby do pięknego Liberca).