Kategorie
Popularne miejscowości
Profil leczenia

Kołobrzeg to miasto o statusie uzdrowiska położone w województwie zachodniopomorskim, nad Bałtykiem, przy ujściu rzeki Parsęty.

Założone prawdopodobnie około VIII-IX wieku (gród w Budzistowie), prawa miejskie posiada już od 1255 roku, nadał je książę Warcisław III i biskup kamieński. W 1807 roku miasto, wtedy już znacznie ufortyfikowane, przetrwało oblężenie wojsk napoleońskich, co w Prusach odbiło się szerokim echem i zapewniło sławę komendantowi fortecy, majorowi Gneisenau.

Sól w okolicy wytwarzano od bardzo dawna, ale w 1830 roku zaczęto korzystać z solanek dla zdrowia i powstał tu pierwszy solankowy zakład kąpielowy (pierwszego kuracjusza w Kołobrzegu znamy nawet z imienia i nazwiska, to radca celny Hans Heinrich von Held z Poznania). To zmieniło znacząco charakter miasta, sprawy militarne zaczęły nieco schodzić na drugi plan, a zaczął się rozwój uzdrowiska (pierwszy dom zdrojowy stanął tu w 1899 roku, był tak wystawny, że nazwano go Pałacem Nadbrzeżnym – liczył 1000 miejsc).

II wojna światowa to mroczny czas dla Kołobrzegu – w wyniku działań militarnych zniszczono aż 95% miasta... To tutaj w marcu 1945 roku odbyły się symboliczne zaślubiny Polski z morzem. Od 1967 roku formalnie Kołobrzeg jest uzdrowiskiem, choć już w 1952 roku otworzono tu sanatorium dla dzieci, o znakomitej bazie zabiegowej i noclegowej. Co ciekawe, blisko 40% kuracjuszy to goście zagraniczni. Wiele wskaźników, w tym liczba przyjmowanych na kuracje, przemawia za tym, że to najpopularniejsze i największe polskie uzdrowisko, ale też i zaplecze jest potężne: to jednak blisko 50-tysięczne miasto.

Kołobrzeg – dla kogo?

W Kołobrzegu i okolicach wydobywa się solanki, wody mineralne i borowiny (które według legendy „odkrył” myśliwy, wyciągając z bagna swego psa), specyficzny jest ponadto klimat, charakteryzujący się wyższą średnią opadów niż krajowa i dość znacznym zróżnicowaniem (kilka różnych mikroregionów klimatycznych).

Leczy się tu przede wszystkim choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, cukrzycę, otyłość, osteoporozę i choroby skóry. Uzdrowiskowe leczenie dzieci obejmuje: astmę oskrzelową, cukrzycę, choroby tarczycy, otyłość i alergie skórne. W Kołobrzegu mieści się ponad 20 ośrodków lecznictwa uzdrowiskowego.

Kołobrzeg
Kołobrzeg / Shutterstock

Atrakcje Kołobrzegu

Dwa punkty obowiązkowe na mapie Kołobrzegu to oczywiście najdłuższe żelbetowe molo w Polsce (220 metrów) oraz latarnia morska. Zabytków wiele się nie zachowało, te, na które trzeba zwrócić uwagę, to bazylika mariacka (a w niej jeden z pięciu na świecie gotyckich kandelabrów, siedmioramienny świecznik ważący blisko tonę), Baszta Lontowa oraz przepiękny neogotycki ratusz miejski.

W miejskim Muzeum Minerałów można zobaczyć największy w Europie miecz ryby-piły (mierzy dobrze ponad metr), a także największą w Polsce muszlę, należącą do małża zwanego przydacznią. Zakupione tutaj minerały można samemu na miejscu oszlifować! Z kolei w Muzeum Oręża Polskiego zgromadzono eksponaty od średniowiecza do czasów II wojny światowej (część wystawy jest plenerowa). Miłośnicy militariów powinni też zawitać do Skansenu Morskiego, gdzie można wejść na pokład patrolowca „Fala” i kutra rakietowego „Władysławowo”.

Malowniczym miejscem jest port rybacki i targ rybny – w końcu to do Kołobrzegu przybywa około 60% polskich połowów z Bałtyku. Są 3 kąpieliska, można wybrać się na rejs statkiem po morzu, zobaczyć rzadkie gatunki ptaków w Ekoparku Wschodnim zwanym Solnym Bagnem. Znajdą też dla siebie coś najmłodsi – jest oceanarium, Miasto Myszy, Muzeum 6D – Maszoperia czy interaktywna Ukryta Kraina, w której dziecko przy pomocy specjalnej różdżki ożywia baśniowy świat.