Krasnobród to miasto położone w województwie lubelskim, powiecie zamojskim, na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Wieprz.
Niewielkie to miasteczko – niewiele ponad 3 tysiące mieszkańców – założono w 1572 roku jako prywatne miasto szlacheckie i takież prawa posiadało do 1869 roku. Potem straciło je na ponad wiek (za udział w Powstaniu Styczniowym), ale w 1994 roku ponownie zyskało prawa miejskie. Odosobnienie i niezbyt żyzne ziemie dookoła wpłynęły na to, że Krasnobród nigdy nie był zbyt prężnym ośrodkiem czy to handlowym, czy kulturalnym, dodatkowo pustoszyły je a to oddziały Chmielnickiego, a to Tatarzy. W świecie zasłynął, i to na krótko, dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy to w 1884 roku dr Alfred Rose założył w Krasnobrodzie jedno z pierwszych na kontynencie sanatoriów przeciwgruźliczych (chorobę tę leczono tutaj w dość awangardowy sposób, mianowicie... kumysem, a sam ośrodek nazywał się instytutem Kumysologicznym).
W 1934 roku prezydent Ignacy Mościcki otworzył uroczyście sanatorium na tzw. Belfoncie, w którym to według podań miejscowych, mieli się niegdyś potajemnie spotykać Marysieńka i Jan III Sobieski. Wkrótce potem otworzono tu sanatorium dla dzieci, a planowano kolejne, co pokrzyżował wybuch wojny. II wojna światowa pozostawiła widoczne do dziś blizny – przede wszystkim zniknęła dawna zabudowa, głównie drewniana, w której charakterystyczną cechą były podcienie. Po wojnie dość szybko otworzono tu ośrodek sanatoryjny dla małych gruźlików, potem jego profil został zmieniony i zaczęto leczyć dzieci z chorobami reumatycznymi.
Dziś to jedno z najpopularniejszych miejsc letniskowych na Roztoczu, na dodatek posiadające status uzdrowiska z racji występowania tu wód leczniczych, w tym solanek. W 2001 roku odkryto tutaj i przebadano pod kątem leczniczym – z wynikiem pozytywnym – duże złoża borowiny w tak zwanym „Majdanie Wielkim”.
Krasnobród – dla kogo?
Wspaniałe warunki bioklimatyczne (czyste powietrze, łagodne zmiany temperatur, otoczenie lasów) predysponują Krasnobród przede wszystkim do leczenia chorób układu oddechowego, ale profili leczniczych jest więcej: ortopedyczno-urazowy, pulmonologiczny, reumatologiczny, dermatologiczny, a także leczenie otyłości.
Atrakcje Krasnobrodu
Mimo niewielkich rozmiarów miejscowości jest co oglądać. Przykładem ufundowany przez królową Marysieńkę kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku (swego czasu w Krasnobrodzie miały miejsca głośne objawienia maryjne, stoi tam tak zwana Kaplica Na Wodzie), Muzeum Sztuki Sakralnej czy... Muzeum Wieńców Dożynkowych. Na terenie klasztoru działa Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne (znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy etnografii, jak i archeologii) i ptaszarnia. U podnóża Góry Chełmowej obejść można 16 stacji Kalwarii Krasnobrodzkiej (z 84 rzeźbami z drewna lipowego).
Pałac Leszczyńskich wciąż robi wrażenie z zewnątrz, ale we wnętrzu są dziś szkoły i sanatorium. Nieopodal miasta jest kamieniołom z punktem widokowym w kształcie baszty – rozpościera się stąd niezły widok na miasto. Wielu gości przyciąga zalew i jego atrakcje, piaszczysta plaża, kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Z kolei przy rezerwacie św. Rocha jest całkiem interesujący „park jurajski” z naturalnej wielkości figurami dinozaurów. Przy wejściu do rezerwatu jest kapliczka poświęcona św. Rochowi, spod której wybija źródełko z wodą uznawaną powszechnie przez miejscowych za uzdrawiającą.
Z Krasnobrodu niedaleko do Zwierzyńca, siedziby Roztoczańskiego Parku Narodowego, w Guciowie jest grodzisko z IX wieku, a nieco tylko dalej leży Zamość, absolutna perła architektury, zwana Miastem Arkad.